Pred vyše rokom, na začiatku Olympijských hier v Pekingu, oznámili čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský náprotivok Vladimir Putin strategické partnerstvo „bez limitov“. Napriek tomu, že dnes Čína nakupuje od Kremľa množstvo energetických surovín, sa zatiaľ nezdá, že by Peking podával Moskve akúsi pomocnú ruku. Aj keď ho to k nej geopoliticky a obchodne priťahuje omnoho viac než k USA, nezištnosť v tom netreba hľadať. To, že sú prvoradými jeho vlastné záujmy ukazuje aj gigantický projekt výstavby plynovodu Sila Sibíri 2.
Ruský premiér Michail Mišustin počas svojej tohtotýždňovej návštevy Číny síce podpísal zmluvy, ktoré prehlbujú hospodárske vzťahy s Pekingom, ale zrejme najpálčivejšia otázka ostala znovu nezodpovedaná.
Z návštevy odišiel podľa britského denníka Financial Times bez jasného záväzku Pekingu v súvislosti s projektom Sila Sibíri 2, dlhočizným plynovodom, ktorý má smerovať od polostrova Jamal cez Mongolsko do Číny a má výrazne ovplyvniť smerovanie energetických tokov v Ázii.