Prihlásiť sa

Delostrelectvo, zbrane po Američanoch a mŕtvi. Taliban zaútočil na Irán kvôli vodným zdrojom

Bez názvu Taliban presúva zbrane na hranice s Iránom. Reprofoto: Twitter

Šéf iránskej polície nariadil pohraničnej stráži „statočne a pevne“ brániť hranice a neumožniť nikomu cez ne prejsť alebo sa k nim priblížiť.

Na hranici Iránu a Afganistanu vypukli v sobotu ozbrojené zrážky medzi hnutím Taliban a iránskymi silami. Ako informovala iránska polícia, dôvodom sú spory o vodu.

„Okolo 10.00 h (miestneho času) začali z afganskej strany sily Talibanu strieľať všetkými možnými druhmi zbraní na iránsku policajnú stanicu,“ citovala zástupcu šéfa polície Iránu tamojšia štátna agentúra IRNA. V potýčkach boli podľa agentúry Tasnim použité „ľahké a poloľahké zbrane“ a delostrelectvo. Na streľbu v iránskej provincii Sístán a Balúčistán „rázne“ zareagovali iránske sily.

Šéf iránskej polície nariadil pohraničnej stráži „statočne a pevne“ brániť hranice a neumožniť nikomu cez ne prejsť alebo sa k nim priblížiť. Na videách počuť guľometnú paľbu a niektoré zdroje hovoria o použití mínometov.

Podľa agentúry Reuters zomreli pri bojoch dvaja iránski pohraničníci a jeden bojovník Talibanu.

Podľa nedeľných správ a videí zo sociálnych sietí presúva Taliban na hranice ťažké zbrane vrátane amerického delostrelectva a ďalších zbraní, ktoré Spojené štáty v krajine zanechali. Taliban v bojovej rétorike údajne vyhlásil, že by mohol dobyť Teherán v priebehu niekoľkých dní, pokiaľ Irán podľa neho neprestane s provokáciami.

AFP konštatuje, že hoci Kábul a Teherán spájajú diplomatické vzťahy, Irán neuznáva vládu Talibanu a v poslednej dobe sa napätie zvýšilo pre spory o vodu.

Irán minulý týždeň vyzval Afganistan, aby rešpektoval jeho „práva na vodu“ a obvinil Kábul z toho, že hrádza na rieke Hilmand obmedzuje tok do jazera Hámún na spoločnej hranici. Táto rieka prameniaca v centrálnom Afganistane ústi v tisíc kilometrov vzdialenom jazere Hámún.

Iránsky prezident Ebráhím Raísí 18. mája počas návštevy juhovýchodnej časti krajiny, ktorú sužuje sucho, povedal: „Upozorňujem vládcov Afganistanu, aby ľuďom v Sístáne a Balúčistáne okamžite zaistili ich práva na vodu.“ Afganistan viní zo zníženého prietoku vody v rieke klimatické faktory.

Agentúra AP píše, že sucho je v Iráne problémom už zhruba tridsať rokov, no za posledné desaťročie došlo k zhoršeniu situácie. Iránsky meteorologický úrad uvádza, že 97 percent územia krajiny do istej miery trápi sucho.

(tasr, est)