Prihlásiť sa

Ukrajinská kolaborantka dostala vyše 11 rokov väzenia za zbierku pre ruské sily

Ruskí vojaci. Foto: Telegram Ruskí vojaci, ilustračný obrázok. Foto: Telegram

Ženu z ukrajinskej Odesy odsúdili na 11 rokov a štyri mesiace väzenia za to, že zhromažďovala financie pre ruských okupantov, čím podporovala agresorský štát vedúci vojnu voči Ukrajine. S odvolaním sa na ukrajinskú tajnú službu (SBU) o tom v pondelok informovala agentúra DPA.

SBU zverejnila správu o verdikte na svojom účte na platforme Telegram. Odsúdená žena podľa rozsudku organizovala na sociálnych sieťach výzvu na financovanie bojovníkov v Ruskom okupovanej Doneckej oblasti. Zadržali ju vlani v decembri počas operácie zameranej na odhalenie sabotérov.

Podľa SBU podporovala dvoch svojich príbuzných, ktorí sa už v roku 2016 pridali k separatistom v Doneckej oblasti, kde bojovali proti ukrajinským silám. Po vypuknutí invázie z februára minulého roku sa príbuzní tejto ženy údajne pridali k ruským jednotkám pri okupácii mesta Mariupol a častí Chersonskej oblasti.

DPA v tejto súvislosti pripomína, že boje na východnej Ukrajine sa začali v roku 2014 po tom, čo bol po protivládnych protestoch zosadený vtedajší prezident Viktor Janukovyč.

(tasr)