Prihlásiť sa

Expert Peter Nemečkay: V Číne musia mať z nášho zákazu spaľovacích motorov veľkú radosť

KPMG_Peter-Nemeckay-1-1 Peter Nemečkay. Foto: KPMG

Európa stavila na elektromobilitu, ale v tomto biznise, v ktorom má Čína obrovský náskok, sme si nenechali otvorené zadné dvierka. Môže to mať veľké geopolitické dôsledky. Kým v Európe sa za minulý rok predalo milión elektromobilov, v Číne je to viac ako päťnásobok. Auto už nebude tak dostupné pre široké vrstvy, a to aj vzhľadom na nové euronormy. Tieto faktory zrejme spôsobia pokles automobilovej výroby v Európe, čo môže ohroziť aj Slovensko, no istá nádej na záchranu existuje. V rozhovore pre Štandard to tvrdí Peter Nemečkay, výkonný riaditeľ a sektorový líder pre automobilový priemysel konzultačnej spoločnosti KPMG.

Emisná norma Euro 7 znamenajúca faktický zákaz spaľovacích motorov vyvolala v istých kruhoch zdesenie. A to nielen u nás vodičov, ale aj v slovenskom autopriemysle. Existujú obavy, že nás to vzhľadom na štruktúru našej ekonomiky, orientovanej na automobilový sektor, môže výrazne zabolieť. Sú tieto obavy oprávnené?


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami