Prihlásiť sa

Nemecko pred seizmickým zosuvom?

337747795_536081955316706_6983362365626230943_n Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Foto: Facebook/BMWK- Christina Czybik

Horúcim trendom politickej Európy je prepad preferencií Zelených v Nemecku a súbežný vzostup pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD). Otázka dnes nestojí ani tak, či majú tieto dva pohyby potenciál zmeniť zloženie nemeckej vlády. Jednak nemajú, najsilnejší zostávajú kresťanskí a sociálni demokrati s 28, respektíve 20 percentami. A jednak to pri pohľade zvonku nie je úplne tá kľúčová vec. Kľúčová otázka je, či tieto trendy majú potenciál zmeniť akési základné nastavenia v zásadnom členskom štáte EÚ. Pretože potom by sa menila nálada aj v únijových inštitúciách, na európskych radách a aj slovenský občan by to časom spozoroval na absentujúcej buzerácii.

Pohľad do nemeckých prieskumov: rôzne agentúry, samozrejme, hlásia trochu iné čísla, ale aj v tých najviac sledovaných, najoficióznejších, ako je Deutschlandtrend od firmy Infratest Dimpa pre prvý kanál verejnoprávnej televízie, sa úplne ostrakizovaná AfD šplhá k 18 percentám, čo je zhruba dvojnásobok oproti stavu pred rokom. Vládni Zelení, naopak, sú už len na 60 percentách podpory pred rokom, dnes majú medzi 15 a 13 bodmi.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami