Prihlásiť sa

VIDEO: Parkovacia politika na Kysuciach čelí kritike

IMG_20230510_184122 Parkovacia politika v Kysuckom Novom Meste. FOTO: Pavol Konštiak

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO – Parkovacia politika smeruje aj do Kysuckého Nového Mesta. Majiteľov motorových vozidiel čakajú tak výrazné zmeny. Kým vedenie mesta si sľubuje lepšiu prejazdnosť, občania sú nespokojní.

V Kysuckom Novom Meste majú byť platby za parkovanie jednoduchšie a pohodlnejšie. Oficiálne sa táto nová parkovacia politika spustila od 1. mája. Cena za parkovanie je 0,50 eura za každú začatú hodinu. Pre rezidentov je registračný ročný poplatok na prvé vozidlo zadarmo, bez voľných hodín pre návštevy.

Parkovacia politika začala fungovať aj v Kysuckom Novom Meste. FOTO: Pavol Konštiak

V prípade, ak má rezident záujem o 150 hodín parkovania pre návštevu, registračný poplatok je 10 eur na rok. Platba za parkovanie však musí byť uhradená cez mobil, nie je možné platiť v hotovosti. „Keď príde ku mne návšteva a nemá možnosť platiť cez mobil, má problém. Mesto nemyslelo aj na takýchto ľudí,“ povedal pre Žilinský Štandard nespokojný obyvateľ mesta.

Dobrovoľníci na začiatku tohto mesiaca za stierače áut dávali lístky smajlíkov. Táto akcia „zelený/červený smajlík“ je kontrolno/informatívna akcia o spustení regulovaného parkovania. Červený smajlík znamená , že vozidlo nie je zaregistrované v systéme alebo je zaregistrované ale ešte nemá schválenú parkovaciu kartu. Zelený smajlík má vodiča informovať, že má zaregistrované vozidlo v systéme.

Zelený a červený smajlík. FOTO: Mesto KNM

Nová parkovacia politika je už oficiálne spustená, mesto však čelí od občanov obrovskej kritike. „Ja som si auto zaregistroval, i napriek tomu som mal za stieračom červený smajlík. Je to hanba pre mesto, že keď plánovalo zriadiť túto parkovaciu politiku, najskôr si malo všetky detaily premyslieť a hlavne všetko dokonale zrealizovať,“ posťažoval sa nám Kysučan Peter.

V Kysuckom Novom Meste už zadarmo nezaparkujete. FOTO: Pavol Konštiak

„V okrajových častiach parkovacej zóny v súčasnej dobe prebieha ešte dodatočná kalibrácia polygónu pri obsadených parkovacích miestach, kde mohlo dôjsť k chybnému odčítaniu GPS súradníc. Ďalej schvaľovanie parkovacích kariet prebieha postupne,“ uviedol pre Žilinský Štandard Peter Kobrtek z oddelenia strategického rozvoja a komunikácie s verejnosťou.

Primátor mesta Marián Mihalda o parkovacej politike.

Pavol Konštiak