Prihlásiť sa

Zničili obriu priehradu v Novej Kachovke. Katastrofu na Ukrajine zachytávajú videá

kachovka Foto: reprofoto Twitter

AKTUALIZOVANÉ Ukrajinská armáda v utorok oznámila, že ruské sily spôsobili výbuch na veľkej priehrade v meste Nova Kachovka na juhu Ukrajiny. Ruské kanály, naopak, obviňujú Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zvolal Národnú bezpečnostnú radu a jeho poradca uviedol, že svet stojí na pokraji jadrovej katastrofy. Úrady vyzvali ľudí, aby si zbalili nevyhnutné veci a evakuovali sa.

„Ruské okupačné sily vyhodili do vzduchu priehradu (Nova) Kachovka,“ napísalo južné velenie ukrajinských ozbrojených síl na svojej stránke na Facebooku.

„Rozsah poškodenia, rýchlosť a množstvo vody a pravdepodobné oblasti zatopenia zisťujeme,“ dodalo južné velenie na tejto sociálnej sieti.

Videá zachytávajú moment explózie aj následky

Agentúra Reuters pripomenula, že zatiaľ nemá možnosť overiť ukrajinské vyhlásenie, no pokiaľ ide o samotné zničenie priehrady, dostupné záznamy hovoria samy za seba.

Video zverejnené na sociálnych sieťach a geolokalizované americkou televíznou stanicou CNN ukazuje, že priehradný múr je úplne prelomený a že obrovské množstvo vody steká do rieky.

Na sociálnych sieťach bol takisto dostupný a vo veľkom rozširovaný záznam, ktorý údajne zachytával moment explózie. Twitter však neskôr objasnil, že ide o zábery staršieho dátumu.

Ukrajinci skloňujú aj terorizmus

Vo videovyhlásení zverejnenom na Telegrame Oleksandr Prokudin, ukrajinský šéf vojenskej správy Chersonskej oblasti, obvinil z incidentu ruské sily. Práve tie totiž kontrolujú časť Chersonskej oblasti, v ktorej sa vodné dielo nachádza.

„Ruská armáda spáchala ďalší teroristický čin. Vyhodila do vzduchu vodnú elektráreň Kachovka. Voda dosiahne kritickú úroveň o päť hodín. Začala sa evakuácia v oblasti ohrozenia,“ povedal.

Zelenskyj zvoláva Národnú bezpečnostnú radu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok urgentne zvolal zasadanie svojej Národnej bezpečnostnej rady v súvislosti s explóziou na tejto priehrade.

„Vodná elektráreň Kachovka. Ďalší vojnový zločin, ktorý vykonali ruskí teroristi. Prezident zvolal Národnú bezpečnostnú radu,“ uviedol šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na platforme Telegram.

https://standard.sk/364561/rusom-znicenie-kachovskej-priehrady-nepomaha-do-karat-hra-viac-ukrajincom-mysli-si-cesky-analytik/

Rusi incident najprv popierali

Ruská štátna tlačová agentúra TASS už skôr priniesla vyjadrenie Moskvou dosadeného starostu Novej Kachovky Vladimira Leontieva, ktorý správu o výbuchu najprv poprel. „Všetko je tiché a pokojné. Vôbec nič sa nedeje,“ uviedol spočiatku.

V aktualizovanom vyhlásení však narušenie priehrady potvrdil s tým, že prvoradou úlohou je pomáhať občanom. „Rád by som ešte raz zdôraznil, že ide o veľmi vážny teroristický čin,“ dodal Leontiev.

V kontraste s vyhláseniami Kyjeva ruská strana tvrdí, že poškodenie priehrady spôsobilo ukrajinské ostreľovanie už v pondelok večer a že samotná priehrada zničená nie je, ale iba jej horná časť.

Niektoré dediny sú pod vodou

Viacero dedín zostalo „úplne alebo čiastočne“ zaplavených. Evakuácie civilistov z postihnutých lokalít v povodí rieky Dneper sa už začali, uviedli v utorok tamojšie ukrajinské úrady.

„V kritickej zóne na pravom brehu v Chersonskej oblasti je približne 16-tisíc ľudí,“ spresnil na sociálnych Prokudin. Ako dodal, k záplavám v dôsledku poškodenia priehrady došlo v ôsmich oblastiach pozdĺž Dnepra.

Ukrajina vyzvala obyvateľov ďalej popri rieke Dneper, aby sa evakuovali, a varovala pred záplavami na územiach po prúde.

Ukrajinské ministerstvo vnútra apelovalo na obyvateľov desiatich dedín na pravom brehu rieky a niektorých častí mesta Cherson, aby si zhromaždili základné dokumenty a domáce zvieratá, vypli domáce spotrebiče a odišli. Zároveň varovalo pred prípadnými dezinformáciami.

Na niektorých záznamoch vidno, ako sa voda dostala až do administratívneho centra Novej Kachovky a k tamojšej radnici, kde siaha až do výšky niekoľkých metrov. V meste žilo pred vojnou asi 45-tisíc ľudí. Zaplavené je aj okolie mesta a celé obytné oblasti.

Ruskom dosadené úrady podľa agentúry DPA vyhlásili v Novej Kachovke núdzový stav. Hladina vody tam medzičasom vystúpila do výšky 12 metrov, povedal Leontiev pre ruskú štátnu televíziu.

Elektráreň je nenavrátne preč

Vodná elektráreň nachádzajúca sa pri poškodenej priehrade bola úplne zničená, vyplýva z utorkových vyjadrení ruských i ukrajinských predstaviteľov.

Je „zrejmé“, že oprava zničenej vodnej elektrárne nie je možná, povedal Moskvou dosadený primátor Novej Kachovky Vladimir Leontiev pre štátnu televíziu.

Ukrajinský operátor spomínanej vodnej elektrárne taktiež potvrdil, že hydroelektráreň bola totálne zničená.

https://standard.sk/364341/lidri-reaguju-na-novu-kachovku-scholz-hovori-o-novej-dimenzii-vojny-stoltenberg-o-brutalite-rusov/

Presný rozsah problémov zatiaľ nemožno s istotou určiť

Priehrada už bola predtým počas 15-mesačnej ruskej vojny proti Ukrajine poškodená a satelitné snímky od spoločnosti Maxar Technologies toho času ukázali, že voda vyteká z troch stavidiel priehrady.

Na priloženej infografike možno vidieť, ako môže hladina vody v týchto momentoch stúpať. Jej relevantnosť však Štandard potvrdiť nevie, keďže miera záplav v konečnom dôsledku závisí od miery poškodenia objektu a množstva vody v ňom.

Zničenie priehrady vyvolá viacero následkov

Kriticky dôležitá priehrada Nova Kachovka sa nachádza nad riekou Dneper, hlavnou vodnou cestou pretekajúcou juhovýchodnou Ukrajinou. Po jej prúde leží viacero miest.

Priehrada je 30 metrov vysoká a stovky metrov široká. Postavili ju v roku 1956 ako súčasť vodnej elektrárne Kachovka. Jej nádrž obsahuje približne 18 kubických kilometrov vody.

Jej zničenie zrejme ešte viac oslabí energetickú infraštruktúru Ukrajiny, ohrozí dodávky vody na okupovaný Krym a skomplikuje priebeh mesiace skloňovanej ukrajinskej protiofenzívy.

Podoľak: Svet je na prahu nukleárnej katastrofy

Ukrajinský prezidentský porada Mychajlo Podoľak tieto predpoklady neskôr čiastočne potvrdil. „Cieľ teroristov je zjavný – vytvoriť prekážky pre ofenzívne akcie ozbrojených síl,“ uviedol.

Ako zároveň upozornil, stúplo aj riziko jadrovej katastrofy, poškodená priehrada sa totiž nachádza zhruba 150 kilometrov od Záporožskej jadrovej elektrárne.

„Svet sa opäť raz ocitol na pokraji nukleárnej katastrofy, pretože Záporožská jadrová elektráreň stratila svoj zdroj chladenia. A toto nebezpečenstvo teraz rapídne stúpa,“ dodal Podoľak.

Nadnárodné inštitúcie upokojujú

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni v utorok medzitým uviedla, že „neexistuje bezprostredné jadrové bezpečnostné riziko“ v elektrárni v Záporoží, ktorá je najväčším zariadením takéhoto typu v Európe.

„MAAE si je vedomé správ o poškodení priehrady Nova Kachovka na Ukrajine; experti MAAE v Záporožskej jadrovej elektrárni podrobne monitorujú situáciu; v elektrárni momentálne nie je bezprostredná jadrová bezpečnostná hrozba,“ uviedla agentúra na sociálnej sieti Twitter.

(tasr/tod)


Tomáš Dugovič