Vojenská technika sa opotrebuje rýchlo. Zásadná je munícia, tvrdia analytici o ukrajinskej ofenzíve

Oslobodených bolo zatiaľ iba niekoľko dedín. Ukrajinská armáda zaznamenáva počas prvých dvoch týždňov protiofenzívy len drobné územné zisky. Bezpečnostní analytici Michal Smetana a Vojtech Bahenský z Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej sú ohľadom ďalších predikcií opatrní: „Nikto z nás nepozná ukrajinské plány.“

Vojna na Ukrajine

Pre pokračovanie ukrajinskej ofenzívy bude dôležitá predovšetkým dostupnosť munície. Pomôcť môžu aj pokračujúce dodávky zbraní a obrnenej techniky z krajín NATO. „S vedomím zaistenia náhrad za zničenú techniku môže byť Ukrajina odvážnejšia s nasadzovaním tej súčasnej,“ hovorí Bahenský.

Väčšina odborníkov na vojenskú problematiku odhaduje trvanie ukrajinskej protiofenzívy zhodne na niekoľko mesiacov, možno až do konca leta. Rýchly prielom, aký prešiel Ukrajincom vlani pri Charkove, sa zrejme znovu opakovať nebude. Pred ukrajinskou armádou teraz stojí zásadná logistická úloha, udržať protiofenzívu v pohybe.

Ukrajinci sa na protiútok pripravovali prinajmenšom od začiatku roka. Za účasti západných partnerov sa im podarilo vycvičiť desaťtisíce vojakov a vyzbrojiť zhruba tucet mechanizovaných brigád. Na druhej strane ruská armáda mala zase počas toho dostatok času na opevnenie svojich pozícií.

Ukrajinci zatiaľ zaútočili na ruské pozície v troch rozpoznateľných smeroch. Na juhovýchode krajiny v Záporožskej oblasti smerom na Doneck, a potom severnejšie pri Bachmute. Podľa názoru oslovených analytikov je však na akékoľvek predikcie v súvislosti s ďalším priebehom protiofenzívy príliš skoro. Ukrajinské velenie navyše z taktických dôvodov vyhlásilo na informácie z frontu prísne embargo.

Vojenská technika sa v boji rýchlo opotrebuje

Podľa bezpečnostného analytika Michala Smetanu je v tejto chvíli ťažké presvedčivo odhadovať, ako dlho môžu Ukrajinci ofenzívu z hľadiska logistiky a servisu bojových vozidiel udržať. „Všeobecne platí, že sa Ukrajina snaží vždy mať v zálohe dostatok síl, aby mohla priebežne rotovať svojich vojakov a opravovať opotrebovanú či zničenú techniku,“ hovorí Smetana.

„Vojenská technika sa pri takto intenzívnom nasadení v bojových operáciách vždy rýchlo opotrebováva a s jej priebežnou opravou a údržbou sa tak vždy počíta.“ Kľúčové však podľa neho bude, čo všetko Ukrajina zvládne opraviť svojpomocne na svojom území a tiež, ako je na tom so zásobami náhradných dielcov.

Dĺžka trvania ofenzívy bude závisieť aj od mnohých ďalších faktorov. Napríklad od dostupnosti munície a charakteru ofenzívy, ktorý sa môže priebežne meniť. „Je potrebné zdôrazniť, že nikto z nás nepozná ukrajinské plány na túto ofenzívu, čo znemožňuje nejako fundovane hodnotiť, v akej fáze sa nachádzame a do akej miery sa darí Ukrajine postupovať spôsobom, aký si velenie predstavovalo.“

„Odhad trvania ofenzívy v priebehu niekoľkých mesiacov je založený na nejakom všeobecnejšom pozorovaní dynamiky tohto konfliktu, najúprimnejšia odpoveď však je, že skutočne nevieme a tých faktorov, ktoré dĺžku trvania ofenzívy ovplyvnia, je veľa. Hlavne je dôležité si nepredstavovať, že to bude zlom a v jednej chvíli sa jednoducho ofenzíva zastaví. Je to skôr o meniacej sa intenzite, ktorá sa môže prejaviť napríklad obmedzením ofenzívnych operácií v niektorom z operačných smerov,“ dodáva Smetana.

Bahenský: Protivzdušná obrana má rozhodujúci potenciál

Ukrajincom sa počas príprav podarilo podľa niekoľkých dôveryhodných zdrojov novo sformovať minimálne 12 útočných mechanizovaných brigád. Deväť z nich vycvičili a vybavili štáty NATO a tri postavili Ukrajinci svojpomocne. Podľa Vojtecha Bahenského je však „dosť nepravdepodobné“, že by Ukrajina nasadila všetky tieto sily naraz v rovnakom mieste na fronte.

So Smetanom sa zhodujú v tom, že významnú úlohu pre prípadný úspech ukrajinských síl bude pokračovanie západných krajín v dodávkach munície, hlavne pre delostrelectvo, ktoré zrejme znovu zohrá kľúčovú úlohu.

„Pokračujúce dodávky munície budú pravdepodobne veľmi zásadné pre postup ofenzívy, hoci tu, pochopiteľne, nepoznáme súčasný stav ukrajinských zásob a nedá sa teda povedať, ako veľmi,“ uviedol Bahenský. „Potom sú tu dodávky techniky, ktorú bude možné v horizonte prebiehajúcej ofenzívy nasadiť, kde napríklad väčšie množstvo mobilných protivzdušných systémov vhodných na nasadenie blízko frontu môže významne pomôcť Ukrajincom uspieť.“

Úspešnej ofenzíve môžu podľa Bahenského pomôcť aj dodávky tých zbraní, ktoré sa nestihnú počas ofenzívy integrovať.
Nie sme v Hollywoode. Postupujeme pomaly, priznal Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento týždeň priznal, že ukrajinský postup na bojisku je pomalší, než by bolo žiaduce. Povedal to v rozhovore pre stanicu BBC. Postup spomaľuje aj zamínované územie. „Niektorí ľudia si myslia, že je to hollywoodsky film a čakajú okamžité výsledky. Ale tak to nie je,“ povedal Zelenskyj. V stávke sú ľudské životy, zdôraznil.

Posledné správy amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) vypovedajú o tom, že ukrajinská armáda zaznamenala na východe v posledných dňoch iba drobné územné zisky. Napríklad pri obci Krasnopolivka, zhruba 12 kilometrov severovýchodne od Bachmutu. Na juhu postúpili Ukrajinci od začiatku protiofenzívy približne pred dvoma týždňami miestami až o sedem kilometrov. Oslobodili údajne 113 štvorcových kilometrov vrátane ôsmich obcí.

ISW ďalej s odkazom na britské ministerstvo obrany uvádza, že Rusko zrejme presunulo veľkú časť zoskupenia síl pôvodne rozmiestnených pri ľavom brehu rieky Dneper do Záporožskej oblasti a k Bachmutu, aby ním vystužilo obranu pred ukrajinským protiútokom.

Text pôvodne publikovali na webe Echo24. Vychádza so súhlasom redakcie.