Pozorovatelia vojny na Ukrajine: Prigožin nič nezískal. Vzbura vagnerovcov nemusí mať priamy vplyv na bojisko

Paralýza ruských jednotiek na Ukrajine, Rusko na začiatku občianskej vojny a Putin tvárou tvár hrozbe osudu zavraždeného cára Mikuláša II. To sú len niektoré z následkov, ktoré zvučné mená predpovedali počas sobotňajšej vzbury v Rusku. Expert medzinárodných vzťahov Stephen Walt preto varuje pred unáhlenými závermi.

2 Kresba bombardovania kolóny vagnerovcov ruskou armádou. Zdroj: Telegram Rybar

Rusko si v sobotu prešlo jedným z najťažších dní vo svojej modernej histórii. Ozbrojená vzbura na čele so šéfom žoldnierskej Vagnerovej skupiny sa však skončila rovnako rýchlo, ako sa začala.

Počas niekoľkých hodín jej trvania však priestor médií a sociálnych sietí zaplavili vyjadrenia o ďalekosiahlych dôsledkoch pokusu o prevrat nielen vo vzťahu k Rusku, ale aj k ním vedenej vojne na Ukrajine.

Paralýza na Ukrajine a osud Mikuláša II.

„Ruské sily na Ukrajine sú určite úplne paralyzované […] Ukrajina im čoskoro ponúkne podmienky odstúpenia alebo kapitulácie. Je koniec!,“ napísal na Twitteri jeden z najznámejších kanálov reportujúcich o vojne, Tendar. Dodal, že je „absolútne nemožné,“ aby vyvíjali obrannú alebo útočnú činnosť.

Jedna z najhlasnejších kritičiek ruského režimu publicistka Anne Applebaumová zas svoj text na portáli Atlantic začala nadpisom Rusko skĺza do občianskej vojny a zamýšľala sa nad tým, či Putin nečelí momentu cára Mikuláša II., ktorého spolu s rodinou popravili pri boľševickom puči v roku 1918.

„O Rusku môžem povedať len to, čo hovorím už rok: vojny sa končia, keď je domáci politický systém pod tlakom,“ skonštatoval zas americký historik Timothy Snyder, okrem iného autor knihy Cesta do neslobody.

Obe tieto línie sa však ukazujú a môžu ukazovať ako predčasné, čo vyplýva z udalostí uplynulých hodín alebo vyjadrení expertov nesúcich sa v opačnom duchu.

Rusi ďalej útočia

Rusko totiž pokračuje v agresii proti svojmu geografickému susedovi a v noci na nedeľu ostreľovalo mesto Nikopol, ktoré leží neďaleko Ruskom okupovanej Záporožskej atómovej elektrárne. Uviedol to v nedeľu gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak.

Expert z katedry vojnových štúdií na King’s College London Rob Lee navyše tvrdí, že vagnerovci už boli nahradení v Bachmute, pri ktorom operovali, koncom mája a začiatkom júna. Podľa neho sa na fronte už ani nenachádzajú a tvrdí, že nie je jasné, či bude mať pokus o prevrat vôbec priamy vplyv na bojisko.

Nezískal nič, no stratil všetko?

Pokiaľ ide o vnútorné dianie v Rusku, výsledky Prigožinovej vzbury sú zatiaľ otázne. Sympatie širšej časti populácie šéf Vagnerovej skupiny nezískal. Za Putina sa postavila celá ruská elita. Čečenský vodca Ramzan Kadyrov, patriarcha Kirill, všetci gubernátori, starostovia, predstavitelia nových území aj FSB.

Oligarcha podľa oficiálnych informácií nielenže nedosiahol požadované zmeny vo vedení ruského rezortu obrany, ale podľa vyjadrení hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova bude musieť po ukončení puču odísť do Bieloruska výmenou za stiahnutie obvinení voči nemu a jeho bojovníkom. Nie je však vylúčené, že Putin odvolá vedenie armády s istým časovým odstupom.

Populárny ruský telegramový kanál Rybar navyše napísal, že „súdiac podľa vyjadrení ruských úradov, Jevgenij Prigožin reálne súhlasil s rozpustením svojej Vagnerovej skupiny“. „Nezískal nič z toho, čoho sme sa obávali,“ pokračoval Rybar.

Pozor na unáhlené závery

Aj víkendová epizóda podľa niektorých expertov z odboru potvrdzuje, že prinášať príliš unáhlené závery sa nemusí vyplácať.

„Keď som dnes ráno odchádzal z Bostonu, vagnerovci údajne mierili do Moskvy. Keď som pristál v Denveri, otočili sa a všetko skončilo. Ponaučenie: pozor na unáhlené závery,“ napísal na Twitteri Stephen Walt, profesor medzinárodných vzťahov na Harvard Kennedy School.


Bude to hotová Sodoma a Gomora. Doslova peklo čaká na motoristov počas opravy poškodeného potrubia na hlavnej križovatke v centre Nitry. Vodári chcú potrubie opraviť v dvoch etapách, pričom tá prvá je naplánovaná na obdobie…
Prejsť na článok