Na trhoch s cennými papiermi sme sa dostali do veľmi podivnej situácie. Do takej, ktorá tu dlho nebola a ponúka zaujímavý spor. Zatiaľ čo akciové trhy sú optimistické, dlhopisové si o budúcnosti myslia svoje. Kto má pravdu? Nie je to také ľahké rozsúdiť, ale obraz si môže urobiť každý sám.Vyjdime z dvoch základných a verejne známych faktov. Akciové trhy posledné mesiace rastú. Sú výnimky, ale vo všeobecnosti je na nich dobrá nálada. Dlhopisové trhy očakávajú pokles úrokových sadzieb. Naprieč západným svetom sú výnosové krivky invertované, teda dnes sú výnosy vyššie ako pri dlhopisoch stredných a dlhých splatností. Inými slovami, dlhopisový trh čaká prepad výnosov.Logiku má oboje, ale je to v spore. Akciový trh stavia na optimizmus a vysoké marže. Pokiaľ si firmy udržia vysoké marže a budú zarábať, porastú aj ich akcie. Dopyt stále existuje, takže to vyzerá ako rozumný argument. A napokon, akcie rastú, takže sa to len potvrdzuje. Akcie sú optimistické. Firmy majú kde brať, zisky im neklesnú a inflácia im k tomu pomôže.Lenže na dlhopisoch je príbeh úplne opačný. Invertovaná výnosová krivka hovorí, že úroky budú padať dole. Sadzby budú nižšie ako dnes. Dlhopisový trh jasne stavia na pokles úrokových sadzieb. K tomu však môže dôjsť len vo chvíli, keď centrálna banka uzná, že inflácia klesá a bude klesať ďalej, a to dokonca tak veľmi, že by bez sadzieb spadla pod vytúžené dve percentá.To je jadro sporu. Akciový trh očakáva vysoké marže, ktoré idú ruka v ruke s rastom cien, zatiaľ čo dlhopisový trh vidí skôr recesiu ziskov a tlak na klesajúce ceny alebo len veľmi mierne rastúce ceny.Kto má pravdu? To je v súčasnosti nemožné rozsúdiť. Určitú odpoveď nám však môže dať organizácia oboch trhov. Ten dlhopisový je oveľa profesionálnejší. Až tak veľmi na ňom nevystupujú jednotlivci ako banky či fondy. Zatiaľ čo akciový trh už je dnes plný retailových obchodníkov a kupujúcich.
Komu veriť? Stávka na akcie je stávkou na retail, ktorý však veľmi často podlieha trendom a emóciám. Stávka na dlhopisy vyzerá rozumnejšie, ale zase je viac zakliata vo veľkých makroekonomických teóriách a prognózach a tie často budúcnosť predikovali zle. Prečo by mali teraz vedieť viac?
Či tak alebo onak, jedna z teórií musí zvíťaziť. Nech už nadŕžate komukoľvek, obe veci odrazu nejdú. Budeme musieť odhaliť, že sa niekto plietol.