LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Žilinský samosprávny kraj ustúpil od svojich pôvodných plánov v rámci plánovanej optimalizácie siete stredných škôl a zatiaľ ponechá v prevádzke Strednú odbornú školu polytechnickú v Liptovskom Mikuláši. O tom, že sa plánuje zrušiť škola, sme nedávno písali.
Návrhom na zrušenie školy sa mali na dnešnom rokovaní zastupiteľstva ŽSK zaoberať krajskí poslanci, žilinská županka Erika Jurinová však pôvodný návrh pri schvaľovaní programu stiahla. Návrh krajskej samosprávy spočíval v zrušení školy, ktorej kapacita je naplnená na niečo viac ako 50 percent a navštevuje ju 160 študentov a presunutí jednotlivých odborov do troch iných stredných škôl.
Poľnohospodárske odbory mali byť presunuté do Strednej odbornej školy lesníckej a drevárskej v Liptovskom Hrádku, potravinárske odbory pod Hotelovú akadémiu v Liptovskom Mikuláši a technické odbory pod Strednú odbornú školu polytechnickú v Ružomberku.
Zrušenie školy síce odporučila komisia školstva, ale krátko po zverejnení jej rozhodnutia vzplanuli na Liptove vášne. Proti zrušeniu sa postavili krajskí poslanci za tento región, ale aj starostovia okolitých obcí či zamestnávatelia v poľnohospodárskej výrobe.
Podľa predsedu Liptovskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslava Štefčeka je situácia s nedostatkom poľnohospodárskych pracovníkov na celom Slovensku kritická. „Niektoré podniky sú závislé na ukrajinských dojičkách alebo na rumunských krmičoch. Pani županke odkazujeme, že naše podniky sú schopné a ochotné zamestnať všetkých absolventov mikulášskej polytechnickej školy okamžite,“ uviedol Štefček.
Presunutie niektorých odborov na iné školy v okrese podľa neho nie je riešením, pretože študenti by už nemali komplexné poľnohospodárske vzdelanie a mohlo by to znamenať postupný zánik týchto odborov. V priebehu niekoľkých dní sa pod petíciu za zachovanie školy podpísalo niekoľko stoviek Liptákov. Petíciu iniciovali samotní zamestnanci. „Súčasnú budovu škola získala od Agroinštitútu Nitra, aby primárne slúžila na vzdelávanie v poľnohospodárskych odboroch. Víziou školy vždy bolo prinavrátiť jej renomé z obdobia spred pätnástich rokov a stratégiu chceme postaviť na budovaní trvalo udržateľného poľnohospodárstva, a tým aj sebestačnosti vo výrobe základných potravín v regióne,“ vysvetlil predseda rady školy Stanislav Ferjanc.
Na dnešné rokovanie zastupiteľstva prišli aj niektorí zamestnanci školy, pričom na rozhodnutie o osude školy nemuseli čakať ani príliš dlho. „Keďže po prerokovaní s poslaneckými klubmi vidíme, že väčšina poslancov chce zachovať školu v stave prežívania, sťahujem návrh uznesenia na zrušenie školy z programu rokovania a uvidíme, ako sa s tým škola bude vedieť v najbližšom čase vysporiadať,“ skonštatovala pri prerokovaní návrhu programu županka Jurinová.
Kým liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč ďakoval županke za ústretové gesto, poslanca Karola Čepca podľa vlastných slov desí neochota postaviť sa k veciam čelom aspoň tým, aby o nich poslanci diskutovali. „My budeme pred sebou tlačiť problém, ktorým tým, že budú 30. septembra voľby, sa vôbec nezmení. Dnes stojíme pred vážnou situáciou a my nie sme ochotní o nej ani len diskutovať. Stiahnutím bodu nič nevyriešime a všetko nás v budúcnosti dobehne. Tým, že odsúvame racionálne riešenia politickými argumentmi, zabezpečíme, že nás to všetko bude v budúcnosti viac stáť a budeme mať všetko iné, len nie efektívne fungujúce školy,“ podotkol Čepec.