Dáta o počte ľudí na Slovensku, ktorí sa v súčasnosti neidentifikujú so svojím skutočným pohlavím, neexistujú. Zo slovenských médií prinášajúcich čoraz viac príbehov transľudí, ktorí absolvovali „coming out“ v ostatných rokoch sa však zdá, že ich počet pribúda.
Je logické, že s narastajúcim počtom transsexuálov budú pribúdať aj prípady mužov používajúcich priestory určené ženám. To, že sa tak už deje, naznačujú príspevky a komentáre transsexuálov na sociálnych sieťach a v internetových fórach.
O návšteve ženských šatní vo fitnescentrách sa v júni na svojej sociálnej sieti rozhovoril známy slovenský DJ a komentátor pre denník SME Matúš Lenický, ktorý vystupuje pod menom Matia. Tento aktivista za práva LGBT+ ľudí v novembri 2022 dostal ocenenie od vtedajšieho ministra životného prostredia Jána Budaja „za občiansku angažovanosť, osobnú odvahu a obhajobu práv menšín“.
Na svojom verejne dostupnom profile sa transsexuál, ktorý o sebe tvrdí, že je „bi-gender“, svojich priateľov spýtal, či poznajú „LGBT friendly“ fitnescentrá v Bratislave. „V Trnave som už docvičila, ale aspoň som im to tam pekne ogrcala,“ dodal.
V komentári na vlastný status príhodu z Trnavy upresnil. „Mám kamošku trénerku, ktorá je z Trnavy […], bola som za ňou dvakrát cvičiť v Trnave.“ Z ďalšieho textu komentára vyplynulo, že Lenický v trnavskom fitnescentre použil ženské šatne.
„Po poslednom raze sa zrejme niekto sťažoval, v akej šatni som bola – na vysvetlenie, neprezliekam sa tam, chodím rovno v tom, v čom cvičím, akurát sa prezujem. V šatni trávim minimal čas a nestretla som tam nikoho, kto by sa bol prezliekal.“
Podľa Lenického vedenie nemenovaného fitnescentra po sťažnostiach na jeho prítomnosť v ženskej šatni prijalo opatrenia. „Tak, že začnú kontrolovať občianske (čo aj tak nemôžu) a budú zakazovať používať šatne, ak sa to s občianskym nezhoduje,“ napísal.
Že Lenický používa priestory určené výhradne ženskému pohlaviu, naznačujú aj ďalšie jeho príspevky na sociálnych sieťach. Z viacerých fotografií, ktoré transsexuál zverejnil, sa zdá, že sa nachádza na ženských toaletách.
Transsexuál, ktorý sa v denníku SME vyjadruje aj na tému ženských práv, nie je jediný, kto sa na internete pochválil, že navštevuje priestory určené opačnému pohlaviu. Podobná konverzácia sa rozvinula aj na sociálnej sieti pre LGBT ľudí Dúhy.sk.
V skupine určenej transsexuálom štyria z nich v roku 2023 debatovali o situácii v slovenských fitnescentrách a na plavárňach. „Chcem začať chodiť do fitka a otázka znie: museli ste sa outovať [hovoriť o svojom skutočnom pohlaví, pozn. red.] kvôli šatniam? Mám ešte staré meno v občianskom,“ spýtal sa transsexuál vystupujúci pod prezývkou Alexxa.
Ďalší používateľ slovenskej sociálnej siete, ktorý si hovorí catgirlsilvia, naznačil, že so samotným vstupom do fitnescentra alebo na plaváreň nemal problém. Z jeho odpovede na otázku Alexxy sa rovnako dá usúdiť, že v týchto zariadeniach použil ženské priestory.
„Nie, nikto to nerieši napríklad v Goleme, ale horšie je to s prezliekaním. To isté plaváreň v Bratislave. Nikto to nerieši, pokiaľ ťa nejaká ‚tradičná kresťanka‘ nenareportuje. Personál je fajn, citlivo mi nadhodili, nech už radšej nechodím. Tak radšej teda cvičím vonku, či je leto, alebo zima,“ vyjadril sa používateľ catgirlsilvia.
Je to legálne?
Redakcia Štandardu sa na tému transsexuálov v ženských priestoroch opýtala právnika. „Ide o veľmi populárnu a dynamicky sa vyvíjajúcu tému, ale z právneho hľadiska na Slovensku sa nič nemení. Máme registrované len dve pohlavia a to mužské a ženské, ktoré sú charakterizované mužskými a ženskými pohlavnými orgánmi,“ vyjadril sa JUDr. Jozef Dobrovič, LL.M.
„Preto, ak nedôjde k úradnej zmene pohlavia občana, musí sa takáto osoba prispôsobiť spoločenským štandardom, v opačnom prípade by sa dopustil minimálne priestupku proti verejnému poriadku a to vzbudením verejného pohoršenia. Teoreticky je tu aj možnosť, že také konanie by mohlo byť kvalifikované ako trestný čin výtržníctva podľa § 364 ods. 1 písm. e) Trestného zákona. Výtržnosť je pri tom kvalifikované ako konanie, ktoré závažným spôsobom narušuje verejný pokoj a poriadok a je preň typický zjavne neúctivý a nedisciplinovaný postoj páchateľa k zásadám občianskeho spolužitia. Ak by sa takáto osoba dopustila konania, ktorým by výrazne znížila vážnosť väčšieho počtu súčasne prítomných osôb, môže byť obvinená z naplnenia skutkovej podstaty uvedeného trestného činu, za ktorý hrozí páchateľovi trest odňatia slobody až na tri roky,“ doplnil.
Čo na to športoviská
Sieť fitnescentier Golem, ktorú na sociálnej sieti spomenul transsexuálny používateľ, sme kontaktovali s otázkou, akú majú skúsenosť s mužmi používajúcimi ženské šatne. Zo šiestich bratislavských pobočiek tejto siete sa nám podarilo spojiť s tromi.
Vo fitnescentrách Golem v obchodných centrách Aupark a Centrál nám odpovedali, že u nich muži nemajú prístup do ženských šatní. Zároveň sa vraj nestretli s prípadom, že by u nich transsexuál použil priestory určené opačnému pohlaviu. Podobnú odpoveď nám poskytli aj v pobočke fitnescentra Golem s názvom Relaxx.
Rovnakú skúsenosť údajne majú aj na Petržalskej plavárni. Toto zariadenie má zákaz vstupu do priestorov opačného pohlavia, s výnimkou detí do šiestich rokov, aj v návštevnom poriadku.
Šancu stretnúť v ženskej šatni transsexuála by ste podľa odpovedí na otázku Matúša Lenického na jeho sociálnej sieti mohli mať v bratislavskom jogovom štúdiu HYC. Vedenie štúdia redakcii Štandardu na otázku o mužoch v ženských šatniach odpovedalo: „V zmysle našej filozofie nerobíme rozdiely.“ Zároveň sa údajne s podobnou požiadavkou doteraz nestretli.
Kauzy vo svete
Sťažnosti na mužov v priestoroch určených ženám sa vo svete množia. Jednu zaznamenali napríklad aj vo Viedni. V saune, ktorá bola v ten večer určená len ženskému pohlaviu, sa objavil muž s bradou a penisom.
V Spojených štátoch amerických zarezonovala napríklad kauza Wi Spa v meste Los Angeles alebo YMCA v Port Townsende. V druhom menovanom prípade sa 80-ročná návštevníčka plavárne sťažovala na prítomnosť muža v ženských sprchách. „Videla som muža v ženských plavkách, ako pozoruje štyri alebo päť malých dievčat, ktoré si vyzliekali plavky pred použitím toalety,“ povedala médiám.
Julie Jamalová následne transsexuála požiadala, aby zo ženských priestorov odišiel. Od správcov plavárne za to dostala zákaz vstupu.
V roku 2021 sa stala slávnou kauza Wi Spa, ktorá vyvolala násilné protesty. V kórejských kúpeľoch, kde vnútorné priestory sú rozdelené na mužské a ženské a vyžadujú si úplnú nahotu, sa v ženskej sekcii objavil muž. Žena vystupujúca pod menom Cubana Angel s týmto faktom konfrontovala zamestnancov kúpeľov, zatiaľ čo si interakciu nahrávala na video. To sa stalo virálnym a kauza odštartovala sériu protestov, v rámci ktorých antifa radikáli zaútočili na ľudí, ktorí prišli protestovať proti mužom v ženských priestoroch.
Zatiaľ čo americké progresívne médiá kauzu označovali za transfóbny hoax, vyšlo najavo, že muž, ktorý sa objavil v ženskej časti Wi Spa, bol v minulosti trestne stíhaný za exhibicionizmus.