Štát a biznis: Čo hovoria o zlepšení podnikateľského prostredia Sulík, Hajko, Krajniak či Fico

Podnikanie, živnostníci, regulácie, štátna pomoc, sociálne dávky, sociálna pomoc Autor: Vlado Palša

Jedna platba štátu do roka, žiadne účtovníctvo, zavedenie monopolných a oligopolných daní či odvodový bonus. Politických lídrov sme sa pýtali na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku.

Štandard pokračuje s ďalšou zo série ankiet zameraných na najdôležitejšie ekonomické otázky súčasného Slovenska. Dnes sa predstaviteľov politických strán pýtame na výzvy, ktorým čelí podnikateľské prostredie na Slovensku.

V druhej ankete sme respondentom položili nasledujúcu otázku:

Ako konkrétne by mal štát pomôcť podnikateľskému prostrediu na Slovensku?

Z politických strán sme oslovili všetky, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu. Na otázky odpovedali Robert Fico (Smer), Igor Matovič (OĽaNO), Peter Pellegrini (Hlas), Richard Sulík (SaS), Milan Krajniak (Sme rodina), Jozef Hajko (KDH) a Milan Uhrík (Republika).

Odpovede zamestnávateľov a ekonómov prinesieme zajtra v utorok.

Igor Matovič, predseda OĽaNO

Podnikateľské subjekty nie sú homogénna skupina. Chceme zaviesť systém výrazne nižších daní pre živnostníkov a malých a stredných podnikateľov v porovnaní s daňami monopolov a oligopolov. Aj po ministrovaní SaS je Slovensko, žiaľ, na nízkych priečkach v konkurencieschopnosti. Potrebujeme preto transformáciu podnikateľského prostredia, ako bola realizovaná napr. v Írsku. Zároveň potrebujeme zintenzívniť blízkosť podnikateľského prostredia k prostrediu nášho najdôležitejšieho obchodného partnera Nemecka tak, aby príchod investorov bol čo najlineárnejší. Opatrenia tak zahŕňajú okrem iného: 1. nízku daň z príjmu z podnikania, 2. jednoduché daňové, resp. daňovo-odvodové koncesie pre živnostníkov, 3. monopolné (a oligopolné) dane a 4. podporu duálneho vzdelávania.

Peter Pellegrini, predseda strany Hlas

Odvolaná vláda svojou absurdnou hospodárskou politikou stratila dôveru a rešpekt súkromného sektora. V prvom rade musíme stratenú dôveru obnoviť, a to tak, že ľudí, zamestnávateľov a samosprávy zoberie vláda pri rozhodovaní o konkrétnych opatreniach ako svojich partnerov a nie podriadených. Ľudia na Slovensku musia cítiť silu národného hospodárstva, ktorého základnými prvkami sú udržateľné fungovanie sociálneho štátu, stabilné legislatívne prostredie, prosperita samospráv a zásadné zvýšenie a zefektívnenie čerpania eurofondov v regiónoch.

Robert Fico, predseda Smeru

Smer-SD vráti do života kvalitný sociálny dialóg, aktívnejšie zapájanie predstaviteľov zamestnávateľov do legislatívneho procesu. Výrazne znížime objem vládnych legislatívnych iniciatív a v záujme kvalitných legislatívnych výsledkov a legislatívnej stability budú zmeny v podnikateľskom prostredí vždy výsledkom dohody a obmedzené len na nevyhnutné prípady.

Jozef Hajko, ekonomický expert KDH

Tým najmenším podnikateľom ponúkneme jednoduchú schému, ktorá umožní živnostníkovi
zaplatiť do roka jednu platbu voči štátu a už mať od neho pokoj. Žiadne účtovníctvo, žiadne daňové
priznanie. Tí väčší zas určite privítajú zjednodušenie daňových predpisov a návrat k rovnakej dani
z príjmu. Podnikatelia všeobecne potrebujú stabilitu a predvídateľnosť prostredia. Preto sa musí ustáliť legislatíva, štát by mal robiť podnikateľom servis v tom, že na jednom mieste na internete bude
záväzne zverejňovať povinnosti vyplývajúce zo zákonov. Ak sa podnikateľ bude držať takéhoto
informačného zdroja, nepochybí.

Milan Krajniak, podpredseda Sme rodina

Počas covidu došlo k dôležitej veci. Podnikatelia si uvedomili, že potrebujú štát. A štát potrebuje podnikateľov. Projekt Prvá pomoc bezprecedentne zabránil pandémii nezamestnanosti a krachu firiem. Pravdou však je, že podnikateľov obmedzuje množstvo byrokracie a povolení, ktoré potrebujú. Časť z toho prichádza z EÚ, ale veľkú časť vyrábajú doma na Slovensku úradníci – aktivisti. To sme napravili zmenou stavebnej legislatívy. Podobne to musíme urobiť pri čerpaní eurofondov. Regulácie musia chrániť občanov, ale na Slovensku už prekročili rozumnú mieru a ľudia sa strácajú v byrokracii.

Richard Sulík, predseda strany SASKA

SASKA je jediná propodnikateľská strana, pripomínam Kilečko 1 a 2, v ktorých sme už zrealizovali vyše 300 bodov. Ďalších 300 opatrení sa nachádza v Kilečku 3. Je to ako s trhaním buriny v záhradke – nepríjemná piplačka, samé drobnosti, ale viete, že to musíte urobiť. Druhá vec, ktorá by bola skutočný impulz nielen pre podnikateľské prostredie, je zásadná reforma odvodov a sociálnych dávok – Odvodový bonus.

Milan Uhrík, predseda hnutia Republika

Podnikateľské subjekty potrebujú jednoduchý systém daní, stabilné právne prostredie a čo najmenej byrokracie. Ľudovo povedané, aby im štát „dal čo najviac pokoj“. Rovnako sú dôležité aj štátne stimuly, ktoré budú podnikateľov motivovať na investície do modernizácie prevádzok. Pre potrebný ekonomický rast sa musíme sústrediť obzvlášť na odvetvia s vysokou pridanou hodnotou. Pre nás sú prioritnými odvetviami národného hospodárstva priemyselné odbory, stavebníctvo a poľnohospodárstvo. Dôležitý je aj celoplošný rozvoj malého a stredného podnikania a odstraňovanie regionálnych rozdielov.

Oslovení zástupcovia Progresívneho Slovenska a SNS na otázku Štandardu neodpovedali.


Ďalšie články