Bohatstvo nad hranicou 200-tisíc eur už nezvyšuje spokojnosť Slovákov s vlastným životom

Ako ste celkovo spokojní so svojím životom? Ohodnoťte sa na stupnici od nula po desať, pričom nula znamená úplne nespokojný a desať úplne spokojný. Máte odpoveď? Porovnajte si vaše číslo s odpoveďou mediánovej slovenskej domácnosti.

Bratislava: Na Námestí slobody spustili a sprístupnili fontánu Družba Ilustračné foto: Jakub Kotian/TASR

Štvrtá vlna zisťovania o financiách a spotrebe domácností NBS v slovenských domácnostiach kládla aj túto otázku. Priemerná odpoveď bola 7,1. Súdiac podľa tohto čísla, život Slovákov sa od roku 2017 zlepšil. Vtedy dosiahla priemerná známka spokojnosti s vlastným životom hodnotu 6,7.

Zdroj: NBS

Bohatší sú spokojnejší ako chudobnejší, ľudia s vyšším vzdelaním viac než ľudia s nižším. Mladší spokojnejší ako starší, zamestnaní viac než nezamestnaní, podnikatelia spokojnejší než zamestnaní.

Zdroj: NBS

Všimnite si, ako sa spokojnosť s vlastným životom vo vzťahu k výške čistého bohatstva domácnosti láme niekde okolo 200-tisíc eur. Zdá sa, že bohatstvo nad touto hranicou u Slovákov spokojnosť s vlastným životom nezvyšuje.

Pri nejakom množstve peňazí, ktoré má človek k dispozícii, dochádza k nasýteniu. Peniaze sú ako sex. Keď ich človek nemá, nevie myslieť na nič iné. Ak človek peniaze má, zrazu sa vie lepšie sústrediť aj na to ostatné. Pozornosť a čas mu nekradne zabezpečovanie základného živobytia. Filozof by povedal, že peniaze zvyšujú mieru osobnej slobody. Obchodník by povedal, že zvyšujú opcionalitu. Vďaka nim má človek možnosť realizovať sa a ovplyvňovať svet okolo seba. No bez peňazí je ťažké byť chudobný, nezávislý pustovník.