Prieskum: Ľudia v budúcej vláde najviac nechcú Matoviča a Sulíka. Najlepšie dopadol Hlas

Najmenej prijateľnými politickými zoskupeniami v potenciálnej koalícii sú bývalé vládne strany OĽaNO a SaS. Nasledujú KDH, Sme rodina, Progresívne Slovensko (PS), SNS, Republika a Smer. Naopak, najviac prijateľnou stranou je Hlas, nasleduje Smer, Sme rodina, SNS, PS a KDH.

Peter Pellegrini a Igor Matovič. Jakub Kotian/TASR Peter Pellegrini a Igor Matovič. Jakub Kotian/TASR

Z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N vyplýva, že najmenej prijateľnou stranou v potenciálnej budúcej vláde je Matovičovo OĽaNO, ktoré je neprijateľné pre vyše dve tretiny (67 percent) voličov, z toho „úplne neprijateľné” je pre 48 percent  a „skôr neprijateľné” pre 19 percent. S odstupom nasleduje SaS, ktorá je neprijateľná pre 58 percent respondentov, pričom „úplne neprijateľná” pre 32 percent a „skôr neprijateľná” pre 26 percent z nich.

Kresťanských demokratov si vo vláde neželá celkovo 56 percent opýtaných, z toho je KDH „úplne neprijateľné” pre 27 percent a „skôr neprijateľné” pre 29 percent z nich. Vyše polovica (55 percent) voličov nechce vládu, ktorej súčasťou by bolo hnutie Sme rodina, pričom „úplne neprijateľné” je pre 28 percent a „skôr neprijateľné” pre 27 percent z nich.

Podobne sú na tom progresívci a národniari, ktorí sú neprijateľní zhodne pre 53 percent voličov, pričom PS je „úplne neprijateľné” pre 34 percent a „skôr neprijateľné” pre 19 percent z nich. SNS je „úplne neprijateľná” pre 31 percent a „skôr neprijateľná” pre 22 percent percent opýtaných.

Hnutie Republika vo vláde nechce 52 percent potenciálnych hlasujúcich, z toho „úplne neprijateľné” je pre 35 percent a „skôr neprijateľné” pre 17 percent z nich. Tesne nasleduje Smer, ktorý je neprijateľný celkovo pre 51 percent opýtaných, pričom je „úplne neprijateľný” pre 39 percent a „skôr neprijateľný” pre 12 percent z nich.

Z pohľadu neprijateľnosti je na tom najlepšie Hlas, ktorý odmieta „len” 46 percent voličov. Pre štvrtinu je strana „úplne neprijateľná” a pre 21 percent „skôr neprijateľná”.

Hlas je tiež najprijateľnejšou stranou. Vo vláde je prijateľný pre celkovo 41 percent respondentov, z toho „úplne prijateľný” pre 14 percent a „skôr prijateľný” pre 27 percent.

Nasleduje Ficov Smer, ktorý je prijateľný pre 39 percent opýtaných, pričom „úplne prijateľný” je pre 19 percent a „skôr prijateľný” pre 20 percent z nich. Hnutie Sme rodina je prijateľné pre 36 percent potenciálnych hlasujúcich, z toho „úplne prijateľné” je pre šesť percent a „skôr prijateľné” pre 30 percent.

Podobné čísla majú opäť progresívci s národniarmi, ktorí sú prijateľní pre 32 percent, z toho „úplne prijateľní” pre osem percent a „skôr prijateľní” pre 24 percent voličov. PS je tiež akceptovateľné pre 32 percent respondentov, pričom „úplne prijateľné” je pre 12 percent  a „skôr prijateľné” pre 20 percent.

KDH a SaS majú rovnaké čísla prijateľnosti. Obe strany sú „úplne prijateľné” pre šesť percent voličov a „skôr prijateľné” pre 22 percent.

Republika je prijateľná pre 28 percent opýtaných, z toho pre 10 percent úplne a pre 18 percent skôr prijateľná. Najhoršie je na tom opäť hnutie OĽaNO. Prijateľné je pre 20 percent respondentov, z toho „úplne prijateľné” pre sedem percent a „skôr prijateľné” pre 13 percent z nich.

(mm)