Komentáre pre políciu SR filtruje firma, ktorej definícia „hejtu" je „čokoľvek, čo môže podnietiť nenávisť"

Slovenská technologická spoločnosť TrollWall, ktorej spoluzakladateľ je členom hnutia Progresívne Slovensko, 4. augusta na svojej sociálnej sieti oznámila, že nadviazala oficiálnu spoluprácu s komunikačným tímom Policajného zboru SR. 

Ilustračný obrázok. Zdroj: Canva.com

Spoločnosť spresnila, že TrollWall poskytne expertom a administrátorom oficiálnych stránok Polície SR na sociálnych sieťach prístup k ich „technológiám na filtrovanie toxických a vulgárnych komentárov“. Technológia založená na umelej inteligencii má polícii umožniť automatické moderovanie obsahu pod príspevkami na Facebooku. Podľa Davida Púchovského, ktorý je správcom stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR, ide o spoluprácu, ktorú firma zboru poskytuje bez nároku na odmenu. 

Firma TrollWall, ktorá oficiálne vznikla v marci 2023, vyvinula „softvérové riešenie na báze umelej inteligencie“ pod rovnakým názvom. Program TrollWall skrýva „nenávistné komentáre“ na Facebooku a Instagrame nielen pre Políciu SR, ale pre ďalšie inštitúcie a organizácie. Podľa webstránky spoločnosti odstraňuje ich program aj nevyžiadané komentáre (spam) a také, ktoré obsahujú reklamu. Využíva ho aj v kancelária českého prezidenta Petra Pavla, Denník N, slovenská PR agentúra Seesame a majiteľ Teplárne Roman Samotný. 

Spoluzakladateľom firmy je fotograf Tomáš Halász, ktorý má vo facebookovom profile napísané, že je súčasťou hnutia Progresívne Slovensko. Druhým spoluzakladateľom je IT manažér Pavol Bujňák. 

Pred vznikom „technologického startupu“ sa tím stojaci za programom TrollWall stal jedným z autorov iniciatívy s názvom #bezhejtu. Cieľom projektu, ktorý vznikol v spolupráci s PR agentúrou Seesame, je podporovať „kultivovanú diskusiu v online prostredí“.

Súčasťou iniciatívy #bezhejtu, ktorá vznikla v máji 2023, je podpísanie verejného prísľubu. Webstránka, na ktorej sa ktokoľvek môže stať súčasťou iniciatívy, obsahuje nasledovný „sľub členov“:

„Sľubujeme, že budeme aktívne monitorovať komentáre na svojich online profiloch. Nenávistné prejavy a hejt u nás nebudú mať miesto, pretože chceme aktívne podporovať kultúru otvorenosti, rešpektu a konštruktívnej spätnej väzby.“

Podľa údajov na webstránke tento sľub podpísalo 120 osôb, organizácií a inštitúcií. Sú medzi nimi aj firmy Eset, O2, Profesia, Shell, Orange, Tatra banka, ZSE, a Ringier. Odstraňovať „nenávisť“ sa v rámci iniciatívy dvoch súkromných spoločností zaviazali aj štátne inštitúcie. Medzi signatármi sú Kancelária Prezidentky SR, Mesto Bratislava, Ministerstvo pôdohospodárstva, Mesto Trenčín, Štátna školská inšpekcia, Úrad na ochranu oznamovateľov a ďalšie.

Webstránka iniciatívy obsahuje okrem verejného prísľubu aj smernice, podľa ktorých sa môžu riadiť administrátori účtov na sociálnych sieťach. Ponúka im aj túto definíciu neznášanlivosti: „Hejt je čokoľvek, čo môže podnietiť nenávisť, najmä také vyjadrenia, ktoré (i keď slušným jazykom) neoprávnene zasahujú do integrity druhej osoby či skupiny osôb.“

Organizácia TrollWall poskytla redakcii inú definíciu neznášanlivosti, než tú zverejnenú na webovej stránke #bezhejtu. 

„Hejt je definovaný ako nenávistné prejavy, ktoré sú zamerané na určitú skupinu ľudí, a to na základe ich pohlavia, národnosti, rasy, náboženstva, sexuálnej orientácie alebo iných charakteristík,“ odpísali redakcii. Administrátor facebookového profilu firmy tiež dodal, že „TrollWall detekuje vulgárne komentáre, aké by slušný človek v spoločnosti nevyslovil“ a pre viac informácií nás odkázal na ich Pravidlá diskusie.  

Firmu TrollWall sme tiež požiadali o príklady vyjadrení, ktoré považujú za „hejt“. Redakcia poskytla administrátorom facebookového účtu spoločnosti päť tvrdení a poprosila ich o ortieľ.

Administrátor sa vyjadril, že nasledovné tvrdenia nepokladá za nenávistné a program TrollWall by ich neodstránil: „Existujú iba dve pohlavia“, „Nebinárna identita je hlúposť“, „Matúš Lenický je muž“, „Rodiť môžu iba ženy“ a „Manželstvo je výlučne medzi mužom a ženou“.

Polície SR sme sa opýtali, či sa stotožňujú s definíciou nenávisti spoločnosti TrollWall, dosiaľ nám však neodpovedali. Policajný zbor SR sa pre administráciu svojich účtov na sociálnych sieťach dostal už v minulosti niekoľkokrát pod paľbu kritiky. V roku 2022 stránka Hoaxy a Podvody zverejnila sériu fotografií zaznamenávajúcich súkromnú poštu, ktorú stránke posielali používatelia sociálnej siete, spolu s ich celými menami a fotografiami tváre. Túto rubriku policajti nazvali „Výber z jednoduchšej policajnej pošty”. 

Oprava: V predchádzajúcej verzii článku stálo, že Tomáš Halász kandiduje v nadchádzajúcich voľbách za stranu Progresívne Slovensko. Táto informácia bola nesprávna, pretože Halász sa medzi 150 kandidátmi na poslancov hnutia nenachádza.


Vyvlastňovanie pozemkov pod budúcou baterkárňou v okolí Šurian je horúcou témou pre všetkých, ktorým chce štát ich pôdu vyvlastniť. Tí, ktorí ju nepredali dobrovoľne, sa dušujú, že za svoju pôdu budú bojovať všetkými dostupnými prostriedkami.…
Prejsť na článok
Európsky akt o umelej inteligencii ako prvá norma tohto druhu zavádza jednotné pravidlá na využitie umelej inteligencie, no jej ustanovenia sú príliš vágne. Viac v článku.
Prejsť na článok