Prihlásiť sa

Feministky robia ženy slabšie, než sú, tvrdí nemecká filozofka

profimedia-0630101564 Svenja Flasspöhlerová. Foto: Profimedia.sk

Nežijeme síce v patriarcháte, ale stále reprodukujeme niektoré patriarchálne myšlienkové štruktúry. Vraj sa to jasne ukázalo aj v diskusiách okolo hnutia MeToo. Muži boli postavení do úlohy výlučných aktérov, zatiaľ čo ženy boli stvárňované ako tie pasívne. To sú tézy Svenji Flosspöhlerovej, ktorá vyzýva ženy, aby prestali podporovať mužskú moc tým, že zo seba robia obete.

Táto nemecká filozofka a feministka už niekoľkokrát ovládla nemeckú diskusiu. Raz práve v prípade hnutia MeToo, druhýkrát keď v programe Hart aber fair sama proti presile ďalších štyroch hostí odmietla povinnosť očkovať sa proti covidu. Zatiaľ čo jej imunológovia, lekári aj moderátor vysvetľovali, že svojimi rečami ohrozuje spoločnosť, ona trvala na tom, že nemožno kriminalizovať tých, ktorí využívajú svoje ústavne chránené právo na sebaurčenie. Program, v ktorom jednu pozíciu systematicky zosmiešňovali, teraz platí za odstrašujúci prípad, ako by debata v demokratickej spoločnosti nemala vyzerať.

Nemecký filozof Peter Sloterdijk hovorí o dobe druhej cenzúry, ktorá nevychádza primárne zo štátnych inštitúcií, ale zdola, zo sociálneho tlaku na konformizmus. S tým vy však nesúhlasíte.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami