Ako na legendárneho žilinského gólmana spomína spoluhráč?

28 Brankár Žiliny František Plach sa nezmazateľne zapísal do histórie klubu. Foto: archív MŠK

ŽILINA – Pohreb s dlhoročným brankárom Žiliny a kapitánom mužstva Františkom Plachom sa na starom cintoríne v Žiline uskutočnil 31. augusta. Bolo to iba 9 dní pred jeho 85. narodeninami, ktorých sa, žiaľ, už nedožil.

So žilinskou futbalovou legendou sa prišlo rozlúčiť veľa ľudí. Na poslednej ceste ho odprevadila nielen smútiaca rodina, ale aj kamaráti, známi, predstavitelia MŠK i bývalí spoluhráči.

Zo starej gardy prišli František Smak, ktorý dlhé roky tvoril s F. Plachom nerozlučnú brankársku dvojicu, ďalej Jozef Beleš, bratia Tománkovci, Miro Kráľ, Ernest Golian a Miroslav Gerhát. Štefan Slezák sa nemohol zúčastniť a ospravedlnil sa.

V súčasnosti 72-ročný bývalý záložník Žiliny Miroslav Gerhát pôsobil s F. Plachom tri sezóny. Má s ním niekoľko zážitkov.

„Fero mal žilinské futbalové srdce. Po skončení kariéry robil trénera v okolí. Neskutočne sa venoval svojmu vnukovi, ktorý teraz chytá v Poľsku. Bol to vynikajúci človek. Nás mladých, keď sme v roku 1970 prišli do kabíny mužského áčka, prijal veľmi ľudsky. Mal priateľskú povahu,“ hovorí pre Žilinský Štandard M. Gerhát.

F. Plach bol aj vynikajúcim spevákom. S ním sa nikto nenudil, bolo s ním veselo. Okrem toho bol aj poctivý.

„My sme síce za socializmu mali amatérsky štatút, ale v podstate sme boli ako profesionáli a do práce sme chodili sporadicky. Väčšinou len po výplatu. No Fero ráno o 6:00 normálne nastúpil do práce (Považské chemické závody) a odtiaľ išiel potom na tréning,“ dodáva pre Žilinský Štandard M. Gerhát, ktorý chcel dať bývalému spoluhráčovi zahrať pesničku na želanie k jubileu v Rádiu Frontinus, ale už to nestihol. Osud chcel inak.

„Keď som volal Ferovej manželke ohľadom toho, akú pesničku vybrať, povedal som jej, akú mal jej muž na brankára výnimočnú kopaciu techniku. Fero to počul a zvolal, že on mal lepšiu kopaciu techniku ako ja záložník,“ spomína ešte pre Žilinský Štandard M. Gerhát.

Aj táto príhoda svedčí o tom, že Františka Placha do posledných chvíľ humor neopúšťal.

Všetkým, ktorí ho poznali, bude chýbať.

Česť jeho pamiatke!


Ďalšie články