Ukrajina podľa všetkého postupuje v južnej časti frontu. Zrejme pritom prišla o prvý britský tank Challenger 2

Ukrajine sa v rámci protiofenzívy proti ruským okupačným jednotkám podľa viacerých zdrojov podarilo dostať hlbšie cez hlavné obranné línie. Postup si však žiada svoju daň a domáca armáda prichádza o svoju najmodernejšiu techniku. Podľa niektorých správ dokonca stratila prvý tank Challenger 2, ktorý jej poskytlo Spojené kráľovstvo.

challenger Záznam z prevzatia tankov Challenger 2 Ukrajinou, ktorý v marci zverejnil exminister obrany Olexij Reznikov. Foto: Twitter

Pokiaľ ide o samotný priebeh bojov na Ukrajine, oči vojenských pozorovateľov z celého sveta sa momentálne najviac upierajú na južnú časť frontu. Práve v tamojšej Záporožskej oblasti, presnejšie pri meste Tokmak, majú totiž Ukrajinci najväčšiu šancu prelomiť obranné línie Rusov. Ak sa tak už medzičasom nestalo.

Vojenský analytik z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) George Barros totiž v utorok uviedol, že ukrajinskej pechote sa v tejto lokalite podarilo dostať k „tretej a poslednej vrstve“ kľúčovej línie. Informovala o tom britská televízia Sky News.

Ukrajinci sa môžu podľa analytika pripravovať na prelomenie línie pri obci Verbove. Barros však upozorňuje, že ukrajinskej armáde sa ešte nepodarilo dostatočne rozložiť líniu protitankovej obrany, ktorú tvoria dračie zuby a protitankové zákopy, aby cez ňu dostali ťažké vybavenie.

O ukrajinských úspechoch referuje aj platforma Geoconfirmed, ktorá sa v súvislosti s vojnou na Ukrajine venuje potvrdzovaniu lokalít záberov z vojny. Podľa tohto zdroja Ukrajinci rozširujú svoje prieniky o „ďalšiu pechotu a/alebo prieskum a s veľkou pravdepodobnosťou dosiahli zákopový systém chrániaci Surovikinovu líniu“.

O triumfoch brániaceho sa štátu píše aj fínsky vojenský analytik a vojenský historik Emil Kastehelmi. „Situácia v oblasti Robotyne – Verbove sa pre Ukrajincov vyvíja pozitívnym smerom. Ukrajina ďalej prenikla cez prvú Surovikinovu líniu pri Verbove a teraz dosahuje hlavný zákop,“ napísal expert v pondelok.

Padol prvý Challenger?

Podľa ruského telegramového účtu Rybar použili Ukrajinci na prelomenie ruskej obrany pravdepodobne tú najmodernejšiu techniku, akú majú k dispozícii, konkrétne britské tanky Challenger 2. Podľa Rybara to opäť potvrdzuje tézu, že Challengery spolu s nemeckými tankmi Leopard a americkými tankmi Abrams „sú vozidlá, ktoré môžu a musia byť zničené“.

V tejto súvislosti je nutné spomenúť, že podľa viacerých twitterových účtov vrátane populárnych kanálov War Monitor a OSINT Technical prišlo k zničeniu vôbec prvého Challengeru v službách ukrajinských ozbrojených síl. Respektíve presnejšie je hovoriť o prvom pravdepodobnom zničení zachytenom na videozázname.

Tanky Challenger 2 sú podľa Rybara v prevádzke s 82. leteckou útočnou brigádou. Práve výsadkári tejto formácie v súčasnosti tvoria chrbticu ofenzívy na línii Robotyne – Verbove.

Jedna z najlepšie opevnených zón

Ak aj Ukrajinci naozaj citeľne postúpili, aj v tomto prípade sa tak deje za cenu veľkých problémov. „Straty pracovnej sily v 82. brigáde už dlho prekračujú predstaviteľné normy: v ich dôsledku velenie ozbrojených síl Ukrajiny upustilo od ďalšieho útoku na Robotyne, kde prišlo o viac ako jedného Strykera a Bradleyho [obrnené bojové vozidlá zo Západu, pozn. red.] a sústredilo sa na Verbove,“ tvrdí Rybar.

Oblasť okolo obce Verbove a neďalekej dediny Robotyne na južnom fronte bola na začiatku ukrajinskej protiofenzívy vnímaná ako jedna z najlepšie opevnených, čo len odráža taktickú dôležitosť tohto sektora. Ukrajina totiž dúfa, že sa jej podarí cezeň prebojovať smerom k Azovskému moru a rozdeliť tak ruskú armádu na dve časti.

Ukrajinskí vojaci budú podľa Barrosa pred ďalším postupom musieť prekonať obranný zákop plný ruských vojakov. Zároveň poukázal na to, že keď sa Ukrajinci prebijú cez túto tretiu vrstvu obrannej línie Ruska, budú sa musieť ešte dostať cez poľné opevnenie, ktoré sa nachádza za hlavnou líniou.

Prvá a posledná šanca?

Ukrajinci už niekoľko týždňov vedú asi najintenzívnejšiu útočnú fázu v Záporožskej oblasti. Viacerí nezávislí pozorovatelia sa zhodujú, že o úspechu alebo neúspechu ukrajinskej protiofenzívy rozhodnú najbližšie septembrové týždne. Ukrajinská armáda totiž do bojov nasadila elitné rezervy, od ktorých zapojenia sa očakáva hmatateľný výsledok. S koncom leta sa zároveň očakáva začiatok dažďov, ktoré útočné operácie oboch strán skomplikujú.

Na Západe pritom v súvislosti s vyhliadkami ukrajinskej protiofenzívy narastá skepticizmus. Americké spravodajské služby napríklad predpokladajú, že ukrajinská armáda svoj hlavný cieľ, ktorým je mesto Melitopol, nedosiahne.

Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba koncom augusta kritikom pomalého postupu ukrajinskej protiofenzívy odkázal, že by mali sklapnúť. „Kritizovať pomalé tempo protiofenzívy sa rovná pľuvaniu do tváre ukrajinského vojaka, ktorý každý deň obetuje svoj život,“ povedal Kuleba. „Všetkým kritikom by som odporučil, aby sklapli, prišli na Ukrajinu a pokúsili sa oslobodiť jeden centimeter štvorcový (územia) sami,“ dodal.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok