TRENČÍN – Od roku 2022 je projekt Európskeho hlavného mesta kultúry 2026 (EHMK 2026) v Trenčíne pod správou novozaloženej neziskovej organizácie Kreatívny inštitút Trenčín, ktorá chce lukratívny titul premeniť na nablýskané kultúrne podujatie. Všetko by bolo v poriadku, ak by sa neobjavili pochybnosti o zlyhaní na najdôležitejších miestach.
Kreatívny inštitút Trenčín, n. o. (KIT) vznikol za účasti mesta Trenčín a Trenčianskeho samosprávneho kraja. Vytvorenie nezávislej organizácie, ktorá bude koordinovať trenčiansky program EHMK 2026, bolo zásadnou podmienkou poroty hodnotiacej kandidujúce mestá. KIT, ktorý mal fungovať pod prísnym dohľadom správnej a dozornej rady, má za úlohu vytvoriť dobré podmienky pre realizáciu projektov a zároveň byť zárukou, že všetko prebieha v súlade s cieľmi a hodnotami plánu Trenčín 2026 a Európskej únie. Je tomu ale naozaj tak?
V úvode spomeňme niektoré konkrétne mená. Správnej rade KITu predsedá Bohunka Koklesová, ďalšími členmi sú napríklad primátor mesta Richard Rybníček, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška a iní kvalifikovaní odborníci v oblasti kultúry a umenia. Dozornú radu KITu vedie rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozef Habánik a ďalší zástupcovia z radov mesta a župy. Jej výrazným členom je aj Patrik Žák, zástupca primátora, poslanec mesta Trenčín a predseda Komisie školstva, ktorý stál pri vzniku KITu od samého začiatku a do dneška sa výrazne zasadzuje za jeho aktivity.
Kompletný zoznam všetkých členov správnej aj dozornej rady si môžete pozrieť tu.
Prejdime ale k veci. Po viac ako roku fungovania organizácie bola totiž vykonaná kontrola jej hospodárenia, ktorá, podľa nášho dobre informovaného zdroja, odhalila pochybenia až vo výške 50-tisíc eur. Vedenie KITu však tento neutešený výsledok rázne odmieta, i keď isté pochybenie vo výške niekoľkých stoviek eur predsa len priznáva.
Tak či onak, celá situácia vrhá pochybný tieň na dozornú radu, ktorá mala byť zárukou, že fungovanie inštitútu bude bezproblémové. Sleduje nás totiž celá Európa. Zanedbal teda niekto svoje povinnosti? Pri predpoklade, že by Najvyšší kontrolný úrad odhalil pochybenie kontrolórov mesta a TSK, hrozil by Trenčínu naozaj nepríjemný problém s medzinárodným dosahom. Na septembrovom mestskom aj župnom zastupiteľstve budú mať kompetentní k dispozícii komplexnú správu oboch kontrolných orgánov o hospodárení EHMK 2026. Ak sa podozrenia potrvdia, budeme čeliť veľkému reputačnému škandálu.
Podľa Jozefa Habánika ale dozorná rada v žiadnom prípade nezlyhala a ochránila verejný záujem. Na svojom poslednom zasadnutí totiž neschválila Výročnú správu za rok 2022, zobrala ju len na vedomie s dvoma zásadnými odporúčaniami pre Správnu radu KIT, n. o. „Ako zástupca TSK som hlasoval na zastupiteľstve samosprávneho kraja za vykonanie riadnej kontroly hospodárenia KIT, n. o., lebo kontrolná činnosť je v kompetencii Útvaru hlavného kontrolóra a čiastkové informácie som dal tiež poslancom na finančnej komisii. Zatiaľ správu z kontroly nemám k dispozícii, ale v prípade potvrdenia pochybení budem jednoznačne žiadať vrátenie finančných prostriedkov a vyvodenie zodpovednosti voči KIT, n. o. Zvolám tiež mimoriadne zasadnutie dozornej rady a budem žiadať vysvetlenia k jednotlivým kontrolným zisteniam,“ uviedol Habánik pre Trenčiansky Štandard.
Župa výsledky kontroly zo strany Útvaru hlavného kontrolóra TSK predloží poslancom na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva, ktoré sa bude konť v pondelok 25. septembra 2023. Informovala nás o tom Lenka Kukučková, hovorkyňa TSK.
Rovnakú odpoveď sme dostali aj z trenčianskej radnice. „V zmysle Plánu kontrolnej činnosti Hlavného kontrolóra mesta boli vykonané kontroly. O výsledkoch bude hlavný kontrolór informovať na riadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva,“ doplnila Barbora Jajcay, referentka pre kontrolnú činnosť.
Domnienke, že sa v KITe naozaj niečo deje, môže nasvedčovať aj fakt, že z postu riaditeľky EHMK Trenčín 2026 odstúpila na vlastnú žiadosť Lucia Dubačová, ktorá projekt riadila od začiatku. S informáciou prišiel pred mesiacom ako prvý Denník N. „Rozhodnutie odísť som veľmi poctivo zvažovala. S projektom som spätá nielen ako riaditeľka, ale aj ako spoluautorka. Som nadšená, že sen a vízia sa stáva skutočnosťou a realizujeme projekt, ktorý moje rodné mesto posunie zásadne vpred. Cítim, že môžem odísť a za sebou nechávam silný tím,“ uviedla na margo svojho odchodu Dubačová.
Celá situácia vyvoláva vážne otázky ohľadom riadenia projektu a dozoru nad inštitútom aj z toho dôvodu, že Veronika Žák Sučanská, manželka člena dozornej rady a viceprimátora Patrika Žáka, je vo vedení tímu Trenčín 2026. Ide o stret záujmov? Je teda na mieste, aby sa neprehľadné otázniky dôkladne prešetrili. Zároveň je tiež dôležité zabezpečiť, aby bol ambiciózny projekt EHMK 2026 pre mesto a jeho obyvateľov skutočným kultúrnym obohatením a nie kontroverziou.
V súvislosti s touto témou sme oslovili aj viceprimátora Patrika Žáka. Po jeho vyjadrení budeme článok aktualizovať.
Pripravujeme aj ďalšie komplexné informácie o EHMK 2026. Sledujte nás.