Za všetko môže Elon Musk. Pustili sa doňho Ukrajinci i Európska komisia

Prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok na konferencii v Kyjeve vysvetľoval, prečo protiofenzíva - trvajúca už štvrť roka - nedosiahla zatiaľ nič. Môže vraj za to váhavosť Západu s dodávkami zbraní a uvaľovaním sankcií a potom vzdušná prevaha Ruska, teda opäť váhavosť Západu.S tým uvaľovaním sankcií môžeme Zelenského chápať v tom zmysle, že keď vlani, mesiac po začiatku ruského vpádu, Kyjev a Moskva dospeli takmer k podpisu mierovej dohody, Británia a USA Zelenského nabádali ďalej bojovať so sľubom, že Rusko dostanú na kolená uvalením bezprecedentných sankcií a dodávkami ultramoderných zbraní. Zatiaľ žiadne wunderwaffen (HIMARS, patrioty, leopardy...) zlom na fronte nespôsobili a sankcie Rusko tiež nezlomili, hoci skutočne svojím rozsahom v histórii nemajú obdoby.Zelenskyj žiada ešte viac toho, čo zatiaľ nefungovalo. Pokračujú aj bitúnky nesmiernych rozmerov. Vláda v Kyjeve posiela málo vycvičených odvedencov proti ruským líniám, výsledkom je masaker, pre ktorý sa raz budú hľadať konkrétni vinníci. Popri západných vládach to môžu byť aj prominentní jednotlivci. Teraz prišiel rad na Elona Muska.Ten zhruba pred rokom neumožnil ukrajinskej armáde zaútočiť na ruskú flotilu v Sevastopole na Kryme, vraj Ukrajincom chystajúcim sa na útok vypol svoju satelitnú sieť Starlink. Pôvodná správa z americkej CNN bola ako obvykle nepresná. Musk v skutočnosti nič nevypol, len odmietol Starlink aktívne sprístupniť Ukrajincom až na Kryme. Obával sa, ako vysvetľuje na svojom účte siete X (Twitter), eskalácie vojny, nechcel sa podieľať na ťahu, ktorý by mohol vyústiť do jadrovej vojny. A znovu apeloval na rokovania o prímerí. Front, píše Musk, sa hýbe tak málo, že za to nestoja životy mladých Ukrajincov a Rusov.

profimedia-0730891329 Elon Musk: Foto: Profimedia.sk

Zelenského poradca Mychajlo Podoľak v piatok na správu o rok starej udalosti zareagoval neuveriteľným tvítom o „zmesi ignorancie a veľkého ega“. Je vraj otázka, „prečo niektorí ľudia tak zúfalo chcú obhajovať vojnových zločincov a ich túžbu dopúšťať sa vrážd“. Ten tvít je neuveriteľný, ako osobný útok na človeka, ktorý sám od seba poskytol vlani Ukrajine svoj Starlink, keď po útoku Ukrajinci nemali ako komunikovať, a Musk tak vlastnoručne vyrovnal jednu z mnohých nevýhod napadnutej krajiny voči Rusku.

Podľa vlastných slov (starých jeden rok) Musk na tejto pomoci Ukrajine tratí 20 miliónov dolárov mesačne, pričom Ukrajinu ani nenapadne mu aspoň časť nákladov hradiť. Vo svetle čerstvej správy o vyšetrovaní rozsiahlej korupcie pri zaobstarávaní armádnej výzbroje a výbavy zo zahraničnej pomoci by v týždni, keď bol odvolaný minister obrany, človek podvedome očakával z prezidentskej kancelárie v Kyjeve viac súzvuku a rozumu.

Čím to, že si Podoľak môže dovoliť byť až tak nevďačný? Musk čelí tlaku na viacerých frontoch a môže byť považovaný za lovnú zver. Po Bidenovom Bielom dome sa mu aktuálne a v inej veci vyhráža predovšetkým Európska komisia. Pred dvoma týždňami vstúpil do platnosti únijný zákon o digitálnych službách (DSA) a pred týždňom vyšla správa, ktorú si Európska komisia objednala u nemeckej „neziskovej“ organizácie Reset.

Táto predbežná analýza dochádza k záveru, že za prvý rok vojny sa Kremľu podarilo zasiahnuť svojou dezinformačnou kampaňou na sociálnych sieťach po Európe až 165 miliónov užívateľov. Je to vraj významný nárast oproti predvojnovému stavu a môže vraj zaň predovšetkým Twitter, keď po Muskovom vstupe zrušil takzvané bezpečnostné štandardy alebo obmedzil politickú cenzúru.

Na oficiálnom webe Európskej únie si v analýze od Resetu každý môže prečítať, z akých účtov sa tá, údajne ruská dezinformačná kampaň, skladá. Jedna kategória sa volá „Ideologický príklon k ruskému štátu“ a je definovaná takto: „Na účtoch v tejto kategórii je postovaný obsah, ktorý je často podobný alebo totožný s obsahom postovaným na účtoch spojených alebo nachádzajúcich sa v blízkosti ruských štátnych inštitúcií alebo štátnych médií. “

To je škandalózna definícia a pokus o dosiahnutie stavu, keď si každý súkromný používateľ neustále musí dávať pozor, aby sa jeho názor či postreh niekde nepreťal s oficiálnou líniou nepriateľa, dnes hlavne Kremľa. Takéto poňatie pri súčasnom nastavení európskych orgánov nutne vedie k tomu, že ako nepriateľská propaganda budú na sociálnych sieťach prenasledovaní používatelia, ktorí budú mať o oficiálnom podaní vojny na Ukrajine pochybnosti, v podstate akékoľvek. Okopávaním Muska je dnes podkopávaný aj skeptický prístup k propagande, o ktorom sa skôr usúdilo, že je komparatívnou výhodou Západu.

Text pôvodne publikovali na webe Echo24. Vychádza so súhlasom redakcie.