Prihlásiť sa

Ako som stretol Victoriu Nuland

Senate US Ukraine Russia Victoria Nuland. Foto: Profimedia.sk

Je jedna z najvplyvnejších žien v americkej politike, nedávno sa stala námestníčkou ministra zahraničných vecí USA a spolupracovník Štandardu, profesor Vasil Lipitsky, ju v istom čase osobne spoznal. Prinášame jeho spomienku, ktorá čo-to prezradí aj o rusko-amerických vzťahoch.

O americkej diplomatke Victorii Nulandovej (ročník 1961) často čítame a počujeme najmä v súvislosti s Ukrajinou a Ruskom. Ak by sme hľadali vo Washingtone najvplyvnejších zástancov intervencionizmu, aký sa kedysi spájal s neokonzervatívcami, pani Nuland – inak manželka vplyvného konzervatívca Roberta Kagana – by patrila do prvej päťky. Pravda, novinári ju často buď skryto, alebo otvorene obdivujú, inokedy démonizujú, napriek tomu, že ju nepoznajú osobne. Jedno aj druhé škodí. Autor týchto riadkov sa s ňou stretol začiatkom jej kariéry v Rusku a odniesol si vlastné dojmy. Dovoľte, aby som sa s nimi s čitateľmi Štandardu podelil. Niečo azda napovedia o pani Nulandovej, niečo aj o rusko-amerických vzťahoch.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami