Prihlásiť sa

Prezidentka Čaputová nemôže kontrolovať Žilinku

Maroš Žilinka. Foto: Jakub Kotian/TASR Maroš Žilinka. Foto: Jakub Kotian/TASR

Generálny prokurátor Maroš Žilinka je často terčom kritiky pre rozhodovanie pri mimoriadnom opravnom prostriedku, verejnosti známom aj ako paragraf 363 Trestného poriadku. Práve pre politický a mediálny dosah takýchto rozhodnutí si prezidentka Zuzana Čaputová vyžiadala rozhodnutia generálneho prokurátora týkajúce sa tohto paragrafu. Žilinka jej odkázal, že na to nemá nárok ani právomoci. Prezidentka preto požiadala o výklad samotný Ústavný súd. Ten však už postavenie generálnej prokuratúry a problematiku paragrafu 363 vysvetlil pomerne jasne.

Práve od spomínaného nálezu Ústavného súdu sa odvíja aj súčasná snaha prezidentky preskúmavať rozhodnutia generálnej prokuratúry. Ústavný súd totiž vo svojom náleze (pod spisovou značkou PL. ÚS 1/2022-270) rozsiahlo a nad rámec návrhov na posúdenie odpovedal na množstvo v tom čase nejasných línií aplikácie práva generálnym prokurátorom. Jednu z nich tvorila aj aplikačná činnosť generálneho prokurátora pri rozhodovaní o danom paragrafe.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami