Rusko prekonáva sankcie a mení trh s pšenicou i naftou

Z minuloročných nezodpovedných prognóz ekonomických nedoukov vyplývalo, že Rusko sa za pár mesiacov pôsobenia západných sankcií hospodársky zrúti. Nie že by sankcie nemali žiadny efekt. Lenže Rusko im zatiaľ dokáže celkom obstojne čeliť.

Russia Putin Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

To nie je propagandistická heroizácia ruského národa, ale jednoduché konštatovanie faktu, ktorý mohol byť už vlani zrejmý komukoľvek, kto vstrebal látku prvého stupňa základnej školy a elementárnym spôsobom ju dokáže aplikovať. Rusko je veľká krajina, nesmierne bohatá na komodity, o ktoré jednoducho vo svete je a bude záujem. A drvivá väčšina sveta sa k sankciám nepripojila.

Dva aktuálne príklady za všetky. Prvý sa týka nafty, druhý pšenice. V oboch prípadoch Rusko stále – aj napriek existencii sankcií – výrazne hovorí do diania na globálnom trhu.

Aktuálne svetu hrozí fatálny nedostatok motorovej nafty. Dôvodom je koordinované obmedzenie ťažby ropy v podaní Saudskej Arábie a práve Ruska, ale aj možné zhmotnenie ruskej hrozby, že prestane motorovú naftu vyvážať. Aj napriek sankciám je totiž stále jej kľúčovým svetovým dodávateľom.

V USA je cena motorovej nafty už teraz na rekorde pre túto časť roka, v Európe od leta zdražela o zhruba 60 percent. Na komoditnej burze v Rotterdame, ktorá je určujúca aj pre ceny našich pohonných hmôt, sa motorová nafta predáva najdrahšie od minulého novembra.

Medzi komoditnými obchodníkmi panuje nebývalá tieseň. Svetu totiž hrozí najväčší nedostatok ropy minimálne od roku 2007, ako vyplýva z údajov, ktoré minulý týždeň zverejnil kartel OPEC. Deficit môže presiahnuť tri milióny barelov denne. Znamenalo by to, že by jednotlivé krajiny museli v nebývalej miere čerpať zo svojich ropných rezerv.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.