Prihlásiť sa

Rusko prekonáva sankcie a mení trh s pšenicou i naftou

Russia Putin Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Z minuloročných nezodpovedných prognóz ekonomických nedoukov vyplývalo, že Rusko sa za pár mesiacov pôsobenia západných sankcií hospodársky zrúti. Nie že by sankcie nemali žiadny efekt. Lenže Rusko im zatiaľ dokáže celkom obstojne čeliť.

To nie je propagandistická heroizácia ruského národa, ale jednoduché konštatovanie faktu, ktorý mohol byť už vlani zrejmý komukoľvek, kto vstrebal látku prvého stupňa základnej školy a elementárnym spôsobom ju dokáže aplikovať. Rusko je veľká krajina, nesmierne bohatá na komodity, o ktoré jednoducho vo svete je a bude záujem. A drvivá väčšina sveta sa k sankciám nepripojila.

Dva aktuálne príklady za všetky. Prvý sa týka nafty, druhý pšenice. V oboch prípadoch Rusko stále – aj napriek existencii sankcií – výrazne hovorí do diania na globálnom trhu.

Aktuálne svetu hrozí fatálny nedostatok motorovej nafty. Dôvodom je koordinované obmedzenie ťažby ropy v podaní Saudskej Arábie a práve Ruska, ale aj možné zhmotnenie ruskej hrozby, že prestane motorovú naftu vyvážať. Aj napriek sankciám je totiž stále jej kľúčovým svetovým dodávateľom.

V USA je cena motorovej nafty už teraz na rekorde pre túto časť roka, v Európe od leta zdražela o zhruba 60 percent. Na komoditnej burze v Rotterdame, ktorá je určujúca aj pre ceny našich pohonných hmôt, sa motorová nafta predáva najdrahšie od minulého novembra.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami