Prihlásiť sa

Nová vlna migračnej krízy: Lampedusa je ešte len začiatok

Migranti na sicílskom ostrove Lampedusa. Foto: TASR/AP Migranti na sicílskom ostrove Lampedusa. Foto: TASR/AP

Situácia na talianskom ostrove Lampedusa sa zdá nezvládnuteľná. V posledných dňoch ho zavalila vlna migrantov. Počas 24 hodín dorazilo vyše 7-tisíc migrantov, viac ako koľko býva na Lampeduse miestnych. Celkovo tento rok do Talianska priplávalo už viac ako 127-tisíc migrantov, dvakrát viac ako za celý minulý rok.

Francúzsko v reakcii zaviedlo kontroly na hraniciach a Nemecko pozastavilo prijímanie migrantov v rámci dobrovoľného únijného prerozdeľovacieho mechanizmu. Pre taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú je to osobná hanba. Sľubovala, že nelegálnu plavbu cez Stredozemné more zastaví, namiesto toho počas jej úradovania neustále rastie.

Bezprostrednou príčinou náhlej vlny je búrka Daniel, ktorá zúrila minulý a predminulý týždeň nad Stredozemným morom. Jej vinou nemohli plávať člny, a na brehu Afriky tak vznikla v podstate zápcha. Keď sa more konečne upokojilo, vyrazili všetci utečenci naraz a zahltili Lampedusu.

Dlhodobejšou príčinou stúpajúceho počtu migrantov je politika tuniskej vlády. Tamojší čoraz viac autoritársky prezident Kaís Saíd vyhlasuje, že nemieni robiť Európe pohraničníka. V Tunisku tiež rastú protiimigračné nálady. Migranti, ktorí sa nedostanú do Európy, sa v krajine hromadia.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami