Na Ukrajine pravdepodobne prichádza k nasadeniu ruských samovražedných dronov Lancet v ich verzii s dlhším doletom. Podľa vyjadrení pozorovateľov to potvrdzuje zdokumentovaný incident, pri ktorom tento stroj poškodil bojové lietadlo MiG-29 na letisku pri meste Kryvyj Rih.
Ruský kamikadze dron Lancet poškodil na základni Dolgincevo pri meste Kryvyj Rih v Dnepropetrovskej oblasti stíhačku MiG-29 v službách ukrajinskej armády. Na sociálnej sieti X o tom informovala platforma Ukraine Weapons Tracker, pričom z tohto zásahu zdieľala aj video.
Nemecký novinár denníka Bild Julian Röpcke v tejto súvislosti uviedol, že „ide o zlú správu pre Ukrajinu“, keďže to zrejme znamená, že stroj Lancet je už dostupný aj vo verzii s dlhým doletom.
Ukraine Weapons Tracker tvrdí, že najbližšie ruské pozície sa v čase zásahu nachádzali až 65 kilometrov.
„Pre vysvetlenie: Podľa všetkých výpočtov dron doteraz vedel preletieť 35 až 45 kilometrov. Pri uvedenom útoku však preletel 80 až 90 kilometrov. Samozrejme, nejde o klasickú ‚diaľkovú zbraň‘, ale ide o značný skok v dolete,“ ozrejmil Röpcke.
Základné parametre útoku potvrdila aj platforma Geoconfirmed, ktorá sa v súvislosti s vojnou na Ukrajine venuje potvrdzovaniu lokalít záberov bojových operácií a rôznych iných dôležitých skutočností.
Americký magazín Forbes na margo útoku uviedol, že sa udial v „utorok alebo skôr“ a doplnil, že „napriek tvrdeniam niektorých pozorovateľov o opaku nie je dôvod domnievať sa, že zábery z útoku sú falošné“.
Forbes konštatuje, že rovnako alarmujúce ako existencia Lancetov s dlhším doletom je aj skutočnosť, že druhý dron pozoroval útok zhora, čo naznačuje, že ukrajinská protivzdušná obrana na základni nebola aktívna alebo nefungovala.
#Ukraine: A Ukrainian MiG-29 fighter aircraft was damaged by a Russian Lancet loitering munition at the airfield of Kryvyi Rih.
The closest Russian positions are located more than 65 kilometers away. pic.twitter.com/2plF7i6aMH
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) September 19, 2023
Nie je Lancet ako Lancet
Útočný dron Lancet z dielne spoločnosti ZALA-Aero je podľa oficiálnych informácií jednosmerná navádzaná zbraň schopná zničiť alebo vážne poškodiť akékoľvek vozidlo na bojisku vrátane moderných tankov a obrnených transportérov.
Od začiatku vojny prostredníctvom nich okupačná armáda zničila alebo poškodila stovky kusov techniky, pričom ruskí operátori sa zameriavajú predovšetkým na vysoko cenené a ťažko nahraditeľné ciele. Spolu s reálnym nasadením modelov s dlhším doletom – čo zrejme potvrdzuje incident v Dolginceve – sa ich význam ešte zvýši.
Alexander Zacharov, hlavný konštruktér firmy ZALA-Aero, v tohtoročnom rozhovore povedal, že ich firma v súčasnosti vyrába dve verzie strojov: jednu s ťažšou hlavicou a kratším dosahom 40 kilometrov a druhú kompaktnejšiu navrhnutú s dosahom až 70 kilometrov.
Dron by mal byť navyše vo svojej novšej generácii Produkt 53 podľa Zacharova použitý aj v rojoch na útoky proti skupinovým cieľom: jeden Lancet, ktorý deteguje obrnené vozidlá alebo ich nahromadenie, prenesie informácie na zvyšok dronov, ktoré následne autonómne tieto ciele zneškodnia alebo ochromia. Tento spôsob použitia možno vidieť na videu nižšie.
⚡️Russia 1 video report about the new Product-53 drone, which is a part of the lancet family pic.twitter.com/HktoRZezxZ
— War Monitor (@WarMonitors) July 16, 2023
Ukrajinci už priznali, že im spôsobujú problémy
Ukrajinský web Kyiv Post, ktorý sa téme venoval ešte v júli, okrem iného uviedol, že samovražedný dron Lancet ako taký spôsobuje ukrajinskej armáde „bolesti hlavy“ a vraj sa proti nemu „bráni len ťažko“.
Hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov pre Kyiv Post toho času skonštatoval: „Toto predstavuje vážnu hrozbu, ktorá vytvorí ďalšie výzvy pre bezpečnostné a obranné sily na Ukrajine.”
Summary of the Lancet suicide drone at work … pic.twitter.com/6eHLWZLee3
— Lord Bebo (@MyLordBebo) June 15, 2023