Európska únia varovala globálne technologické firmy Alphabet, TikTok a Meta, že musia urobiť viac, aby ochránili slovenské voľby pred cudzími zásahmi a proruskou propagandou. V opačnom prípade vraj budú čeliť pokutám. V pondelok o tom informoval bruselský portál Politico.
Séria stretnutí v Bratislave, v rámci ktorej táto požiadavka padla, sa podľa informácií média uskutočnila v týždni od 11. septembra za účasti zástupcov Európskej komisie a slovenskej vlády, ktorí spomínané firmy vyzvali, aby pred hlasovaním 30. septembra „vynaložili dodatočné prostriedky na potlačenie nenávistných prejavov, dezinformácií a proruskej propagandy“.
Pre Politico sa o dôvernom stretnutí pod podmienkou zachovania anonymity rozhovorili dvaja úradníci Európskej komisie, slovenský vládny politik a traja zástupcovia zmienených súkromných spoločností.
Počas stretnutí vraj firmy vyzdvihli svoje existujúce miestne tímy na moderovanie obsahu a zintenzívnili spoluprácu so slovenskými overovateľmi faktov. Internetové spoločnosti tiež poukázali na to, že vykonali interné zmeny na riešenie potenciálne škodlivého obsahu.
Muskova firma neprišla
Na míting pozvali aj vedúcich pracovníkov sociálnej siete X [predtým Twitter, pozn. red.], no podľa účastníkov napokon neprišli. Spoločnosť vraj na žiadosť o vyjadrenie nereagovala. Meta, Alphabet a TikTok stretnutie v Bratislave nekomentovali.
„Medzi európskymi a slovenskými regulátormi narastajú obavy, že dezinformácie a prokremeľská ideológia sa šíria medzi miestnymi používateľmi sociálnych sietí, vrátane priaznivcov Roberta Fica, kontroverzného bývalého premiéra krajiny. Fico vyzval na ukončenie vojenskej podpory Ukrajine a jeho strana momentálne vedie v prieskumoch,“ možno sa dočítať v Politicu.
Nadchádzajúce ľudové hlasovanie na Slovensku podľa bruselských novinárov predstavuje kritický prvý test pre nové digitálne pravidlá EÚ. Podľa úniového zákona o digitálnych službách totiž musia platformy sociálnych médií ukázať, ako aktívne odstraňujú nezákonný obsah a zahraničnú propagandu. Ak tak neurobia, môžu čeliť pokute až do výšky šiestich percent ich ročného celosvetového príjmu.
Štandard oslovil so žiadosťou o stanovisko k zisteniam zahraničného portálu aj Úrad vlády SR. Článok budeme aktualizovať.
Alphabet je okrem iného materskou spoločnosťou firmy Google. Spoločnosť Meta zasa zastrešuje platformy ako Facebook, Instagram a WhatsApp. TikTok je čínska sociálna sieť určená na tvorbu a zdieľanie krátkych videí. Do kontaktu s nimi prichádza drvivá väčšina populácie vo vyspelých krajinách.
Podobnosť s nedávnou minulosťou
Pripomeňme, že správa prichádza zhruba štyri mesiace po tom, ako vysvitlo, že skupina 21 predstaviteľov slovenských štátnych orgánov a mimovládnych organizácií žiadala v Bruseli štruktúry Európskej únie a NATO o intervenciu proti opozícii na čele s Robertom Ficom.
Zástupca slovenského policajného zboru David Púchovský, správca kontroverznej facebookovej stránky Polícia SR, podľa zverejnených dokumentov žiadal NATO, aby na Slovensko poslalo protihybridné podporné tímy. Ak o to nemôže požiadať on, zaujímalo ho, ako má vyzerať oficiálna pozývacia procedúra.
Zástupca ministerstva vnútra Daniel Milo (a zároveň aktivista z Globsecu) sa pýtal na operatívne detaily protihybridných tímov. „NATO musí čo najskôr riešiť otázku volieb“, pretože ak vraj vyhrá voľby Fico s Petrom Pellegrinim, hrozilo by vystúpenie Slovenska z Aliancie.
Michal Trnka z Gerulata Technologies, ktorá pracuje pre štát a spisuje zoznamy zdrojov proruskej propagandy, podľa záznamu z rokovania označil celé spektrum opozície za hybridné hrozby. Podobne sa vyjadrila aj zástupkyňa úradu vlády Miroslava Sawiris.
Spoločnou pointou rokovaní bola žiadosť slovenských úradov, aby EÚ a NATO nepodcenili slovenské voľby. A aby poslali na Slovensko podporné tímy na boj s hybridnými hrozbami, pretože kapacity slovenských úradov sú údajne obmedzené.