Prihlásiť sa

Hnutie PS predbehlo Smer, Republika padla na päť percent

nový predseda Michal Šimeèka Michal Šimečka. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) by podľa nového prieskumu volilo 18 percent respondentov. Progresívci tak preskočili stranu Smer, ktorej namerali 17,7 percenta. Treťou najčastejšie volenou stranou je Hlas s 15 percentami. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu Joj. Zber dát sa uskutočnil od 20. septembra do 26. septembra na vzorke 1 000 respondentov.

Do Národnej rady SR by sa dostala aj koalícia OĽaNO s podporou 9,4 percenta. Koalícia na obsadenie kresiel v parlamente potrebuje minimálne sedem percent. Nasleduje strana Sloboda a Solidarita (SaS) so ziskom 7,3 percenta, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré by volilo 6,1 percenta respondentov, a Slovenská národná strana (SNS), ktorá získala rovných 6 percent.

Do parlamentu by sa dostalo aj hnutie Republika s podporou 5,4 percenta opýtaných a hnutie Sme rodina, ktorému by svoj hlas odovzdalo 5,1 percenta respondentov. Pred bránami Národnej rady SR by ostala strana Demokrati so ziskom 4,3 percenta hlasov či strana Aliancia, ktorú by volilo 2,8 percenta ľudí. Z prieskumu ďalej vyplýva, že 66,7 percenta respondentov je rozhodnutých ísť voliť, 18,2 percenta sa ešte nerozhodlo, 8,9 percenta sa odmieta zúčastniť na voľbách a 6,2 percenta respondentov nechcelo odpovedať.

Podľa aktuálnych výsledkov prieskumu verejnej mienky by hnutie PS a strana Smer v parlamente obsadili zhodne po 30 kresiel. Hlas by získal 25 mandátov a koalícia OĽaNO 16. Poslanci strany SaS by v parlamente obsadili 12 kresiel a zhodne po 10 mandátov by získali KDH a SNS. Deväť kresiel by patrilo Republike a osem Sme rodina.

Výsledky taktiež naznačujú, že muži by vo voľbách najviac preferovali stranu Smer, hnutie PS a koalíciu OĽaNO. U žien je to zas Hlas, PS a Smer. Progresívcov by volili najmä respondenti vo veku od 18 – 33 rokov, a tiež voliči vo veku od 34 – 49 rokov. U mladých do 33 rokov je druhou preferovanou voľbou OĽaNO, u ľudí v strednom veku zasa Smer. Z prieskumu taktiež vyplýva, že stranu SaS by ako tretiu voľbu viac preferovali voliči od 34 – 49 rokov, ako aj mladí do 33 rokov. Voliči vo veku 50 – 65 rokov by vo voľbách siahli po Smere či Hlase, a 66 a viacroční by volili v prvom rade Hlas, až potom Smer.

Respondenti s najvyšším ukončeným učňovským vzdelaním bez maturity plánujú voliť Smer, a tiež Hlas. Voliči so stredoškolským vzdelaním s maturitou by siahli v prvom rade po Progresívnom Slovensku a potom po Hlase. Vysokoškoláci by najčastejšie volili hnutie PS či SaS.

Hnutie PS by jednoznačne vyhralo voľby v Bratislavskom kraji so ziskom 36 percent, nasledovala by SaS s desiatimi percentami. Trnavský kraj by ovládol Smer – 21 percent a Hlas so 14 percentami. Nitrianski voliči by si vo voľbách vybrali najčastejšie Hlas – 27 percent a PS – 17 percent. V Trenčianskom kraji by zhodne po 25 percent získali progresívci aj sociálni demokrati zo Smeru. V Banskobystrickom kraji najviac dôverujú Smeru – 23 percent a PS – 19 percent. Voliči Žilinského kraja by vo voľbách siahli po Hlase, celkovo 21 percent, a po Smere, konkrétne 19 percent. Prešovský kraj by jednoznačne ovládla koalícia OĽaNO so ziskom 25 percent, za ňou by sa umiestnila strana Smer so 16 percentami. V Košickom kraji by respondenti najčastejšie volili Smer – 20 percent a koalíciu OĽaNO – 14 percent.

Z pohľadu národnosti by Slováci najčastejšie siahli po hnutí PS a stranách Smer a Hlas, u maďarskej národnosti to je najčastejšie strana Aliancia nasledovaná Hlasom a Smerom.

(sita)