Jordan Peterson je späť

Foto: Gage Skidmore/flickr.com 28058501817_f1bebdc500_6k

Jordan Peterson je späť

Peterson do určitej miery plní spoločenskú úlohu, akú hrala donedávna cirkev. Dnes ju z mnohých dôvodov už neplní. Ale museli by ste byť slepí, aby ste nevideli, že dopyt po nejakej forme náboženstva je veľmi živý.

Foto: Gage Skidmore/flickr.com

Jordan Peterson vydáva novú knihu a vrátil sa na verejnú scénu po dosť dramatickej a bulvárne vďačnej epizóde vo svojom osobnom živote. V nedávnej konverzácii na YouTube priznal zaujímavú vec: „Keď som kritizoval excesy ľavice, tak ľudia, ktorí sa ozvali na moju obranu, boli logicky prevažne pravičiari. Cítil som aj oťukávanie z kruhov radikálnej pravice, či keď kritizujem radikálnu ľavicu, by som nemohol byť priaznivcom radikálnej pravice.“

Pre ľudí, ktorí ho nikdy nečítali, to môže byť trochu prekvapenie, ale Peterson sa nikdy nepovažoval za pravičiara ani skalného konzervatívca. Ale keďže kritizoval excesy, ktoré sú aktuálne a dominantné v jeho prostredí, ktorým je prostredie akademické, vznikol iný dojem. A Peterson dodáva: „Zaujímavé na tom pre mňa bolo, že človek má tendenciu zmýšľať lepšie o ľuďoch, ktorí vám prídu na pomoc. Takže je ťažké udržať si svoje centristické presvedčenie, keď napadnete jednu stranu politického spektra a začne sa s vami aspoň do istej miery priateliť tá druhá strana.“

Logickým dôsledkom jeho poznatku je, že o to vyššiu cenu má, keď sa na vašu stranu postaví niekto, kto je ukotvený na kritizovanej strane. Že si osvedčení bojovníci proti postmodernizmu, politickej korektnosti a progresivizmu na novej Petersonovej knihe „zgustnú“, to sa akosi dá predpokladať. O to zaujímavejšie je, keď sa pravidelný prispievateľ novín, akým je britský Guardian, nepostaví snáď na Petersonovu stranu, ale napíše vnímavú a nezaujatú kritiku. Oliver Burkeman v Guardiane v recenzii novej Petersonovej knihe Beyond Order kritikou nešetrí. Ale je to kritika, nie posudok podľa schémy povoliť – zakázať. Ako sám priznáva, doteraz neprekonanou charakteristikou Petersonových kníh zostáva veta z jednej staršej recenzie – „ako keby na vás kričal rugbyový tréner oblečený v sarongu“ – ale aj u neho nájdeme výstižné formulácie.

Ale keď sa snaží vysvetliť Petersonov ohlas, vyslovuje kľúčovú vec:

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Martin Weiss
Ďalšie články