Zahraničné médiá: Slovensku hrozí príklon k Rusku. Reálna politika môže byť miernejšia než predvolebná rétorika

Liberálny zázrak sa na Slovensku nekoná, napísala dnes rakúska tlačová agentúra APA o výsledkoch slovenských volieb. V nich s pomerne jasným náskokom zvíťazila strana Smer (22,94 percenta) pred Progresívnym Slovenskom (17,96 percenta). Podľa viacerých zahraničných médií hrozí Slovensku pre Ficov nástup na premiérsku stoličku príklon k Rusku. Z Českej republiky sa však ozývajú aj optimistickejšie hlasy. Reálna politika vraj nebude taká vyhrotená ako bola predvolebná rétorika.

07_SMER_MZ Robert Fico. Foto: Matúš Zajac.

„Protiukrajinský expremiér Robert Fico zvíťazil v sobotňajších voľbách na Slovensku, čím sa mu otvorila cesta k vytvoreniu koaličnej vlády, ktorá by mohla podkopať snahy Západu o zachovanie jednoty v otázke pomoci Kyjevu v jeho vojne proti Rusku,“ napísali v nedeľu britské noviny Financial Times.

Nie sú jediní s podobnou rétorikou. Francúzska tlačová agentúra AFP, britská verejnoprávna BBC a americká spravodajská stanica CNN zdôrazňujú možný príklon Slovenska ku Kremľu, informuje ČTK.

Zahraničné médiá zdôrazňujú najmä témy, ktoré Fico a jeho strana pretláčali v predvolebnej kampani. Jeho víťazstvo pripisujú najmä tomu, že sa v zahraničnopolitických otázkach odvrátil od hlavného prúdu, ktorý sa predbieha v pomoci Ukrajine.   

„Ficova kampaň vyvolala na celom kontinente obavy, že spolu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom posunie Slovensko do protiukrajinského tábora,“ píše liberálny bruselský denník Politico s dodatkom, že „Fico zaujal veľmi promoskovský postoj, prisľúbil ukončenie dodávok zbraní Kyjevu a postavil sa proti sankciám, aj keď invázia ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu po roku a pol pokračuje“.

Realita nemusí byť taká vyhrotená, ozýva sa z Česka

Politológ Josef Mlejnek z Fakulty sociálnych vied na Karlovej univerzite tvrdí, že zahraničná politika Slovenska bude po voľbách pravdepodobne umiernenejšia ako predvolebná rétorika lídra víťazných sociálnych demokratov Roberta Fica.

Ani Ladislav Mrklas, spoluzakladateľ Cevro inštitútu, neočakáva vystúpenie krajiny z medzinárodných organizácií. Podľa jeho názoru sa nemusia meniť ani vzťahy s Českou republikou.

Podľa oboch politológov bude musieť Fico prijať pragmatickejšiu zahraničnú politiku aj vzhľadom na svojich koaličných partnerov.

„Takže si nemyslím, že Slovensko úplne zmení svoju orientáciu. Ale pre stúpencov Ukrajiny to nie je dobrá správa,“ povedal Mlejnek pre ČTK. Líder Smeru však bude podľa Mrklasa naďalej používať pomerne radikálnu rétoriku voči Ukrajine a Bruselu pred domácim publikom.

Rozkmotrenie s ČR vraj nehrozí. Podľa politológov pohoreli progresívci na regiónoch

Ak sa českí politici nebudú snažiť Fica „vychovávať a hovoriť mu, čo má robiť“, nebude podľa Mrklasa dôvod na zmenu vzťahov medzi krajinami. Vzťahy však zrejme nebudú také srdečné, dopĺňa. Fico si totiž bol bližší s bývalým českým premiérom Andrejom Babišom.

Na rozdiel od konštatovaní v iných svetových médiách si Mlejnek myslí, že slovenskí voliči sa rozhodovali skôr na základe nespokojnosti s ekonomikou než podľa zahraničnopolitickej orientácie.

„Výsledok volieb bol spôsobený predovšetkým zlou ekonomickou situáciou na Slovensku,“ povedal. Ľudia sa podľa neho sťažovali na nefungujúce školstvo či zdravotníctvo.

„Ukázalo sa, že Slováci a Slovensko chcú návrat Roberta Fica. Je to naozaj fenomén, podarilo sa mu vyhrať piate voľby,“ povedal Mrklas pre ČTK. Progresívne Slovensko malo podľa neho horší výsledok, ako mnohí očakávali. Verí, že by si z toho hnutie malo vziať ponaučenie. Voľby sa podľa neho nedajú vyhrať víťazstvom vo veľkých mestách, ako sú Bratislava alebo Košice. Strana mala slabé výsledky v odľahlých častiach krajiny, konštatuje.

Fico: Zahraničnopolitická orientácia sa meniť nebude. Otázka zastavenia dodávok zbraní je na stole

Predseda Smeru na nedeľnej tlačovej konferencii k víťazstvu strany v parlamentných voľbách vyhlásil, že zahraničnopolitická orientácia Slovenska sa meniť nebude. Zároveň zdôraznil dôležitosť členstva Slovenskej republiky v európskych štruktúrach, rovnako ako v Severoatlantickej aliancii. Pripomenul, že Smer podporoval referendum o vstupe do EÚ.

„Nie sme mimo reality, ale neznamená to, že sa nebudeme kriticky vyjadrovať k veciam, ktoré sa nám na EÚ nepáčia,“ uviedol Fico. Mrzí ho napríklad, že EÚ nie je v súčasnosti mierovým projektom a tiež by si želal, aby bola menej závislá od USA. „Na zakotvení Slovenska sa nebude meniť ani milimeter,“ zopakoval.

„Ukrajina je obrovská tragédia pre všetkých,“ uviedol a dodal, že urobí všetko pre čo najrýchlejší prístup k mierovým rokovaniam. Ukrajine je strana podľa jeho slov pripravená pomáhať humanitárne a tiež pomôcť pri obnove štátu, no na vyzbrojovanie má iný názor.