Blcháč s Podmanickým budú opäť multifunkcionármi

ŽILINA – Žilinský kraj bude mať v novozloženej Národnej rade Slovenskej republiky trinásťčlenné zastúpenie. Dvaja zvolení poslanci sú pritom multifunkcionármi s tromi funkciami vo verejnej správe.

Zilina street - Trinity Cathedral, Slovakia Foto: Slovakguide.

Primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč a starosta Starej Bystrice Ján Podmanický sú totiž nielen poslancami NR SR, ale majú svoje miesto aj v zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja. Liptovskomikulášsky primátor je na trojfunkčnosť zvyknutý už z minulého volebného obdobia.

Tentoraz sa uchádzal o dôveru voličov na kandidátke Hlasu-SD a mandát získal ako jediný z kandidátov za Žilinský kraj. Na hlasovacom lístku mu patrilo číslo 15, do parlamentu postúpil ako šestnásty „hlasista“ v poradí, keď sa cez neho smerom vyššie prekrúžkovala Lucia Kurilovská.

Blcháč získal od svojich voličov 5 580 prednostných hlasov. Štvorčlenné zastúpenie bude mať v parlamente Žilinský kraj vďaka úspešným kandidátom strany Smer-SSD. Podobne ako v úvode spomínaný starosta Starej Bystrice Ján Podmanický, aj Juraj Blanár svoj poslanecký mandát z posledného volebného obdobia obhájil.

V jeho prípade to už bude piate volebné obdobie. Po štvorročnej pauze sa do parlamentu vracajú Ján Kvorka a spolu s ním aj bývalý primátor Žiliny Igor Choma. Z tejto štvorice bol pri získavaní prednostných hlasov najúspešnejší Juraj Blanár, keď ich získal 181 636, čo bol štvrtý najlepší výsledok spomedzi kandidátov Smeru-SSD.

Jána Podmanického krúžkovalo 11 729 voličov, Igor Choma získal 6 291 prednostných hlasov a Ján Kvorka 1 275 prednostných hlasov. Žilinský kraj budú v Národnej rade SR zastupovať aj traja poslanci za Progresívne Slovensko, pre všetkých troch to bude premiéra.

Z 20. miesta kandidovala právnička Zuzana Števulová z Bystričky, o päť miest nižšie bol žilinský ekonóm Tomáš Hellebrandt a z 32. miesta sa ako posledná z kandidátov Progresívneho Slovenska dostala do parlamentu obchodná manažérka Veronika Šrobová zo Zuberca.

Na kandidátke Slovenskej národnej strany sa do parlamentu zo 130. miesta prekrúžkoval martinský lekár a moderátor Televízie Slovan Peter Kotlár. Od voličov dostal 13 252 prednostných hlasov a z kandidátov SNS postúpil ako deviaty v poradí. Posledný z desiatky mandátov SNS získal podnikateľ z Turčianskych Teplíc Pavel Ľupták, ktorému na kandidátke patrilo 140. miesto.

Zisk 13 046 prednostných hlasov ho však dostal do parlamentu. Po štvorročnej pauze sa do slovenského parlamentu vracia Igor Janckulík. V roku 2016 sa do Národnej rady SR dostal na kandidátke strany Sieť, po jej zániku sa stal členom poslaneckého klubu Most-Híd. Začiatkom roka 2019 vstúpil do Kresťanskodemokratického hnutia a ako jeho podpredseda kandidoval v sobotňajších voľbách z piatej pozície.

Nakoniec mu v internej súťaži „kádehákov“ patrilo štvrté miesto vďaka zisku 19 462 prednostných hlasov. No a naostatok nám ostali ešte dvaja úspešní kandidáti zo Žilinského kraja za koalíciu Obyčajní ľudia a priatelia. Líderkou kandidátky bola predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová a spolu s ňou uspel ako šestnásty v poradí aj Richard Vašečka.

Ten sa do parlamentu dostal len vďaka krúžkovaniu, keď získal 10 112 prednostných hlasov. Zisk poslaneckého mandátu Eriky Jurinovej bol podstatne presvedčivejší, postúpila z druhej pozície, pričom dostala od voličov 69 638 krúžkov. Takmer na sto percent si však Jurinová svoj mandát v Národnej rade SR nebude uplatňovať, a tak by ju mal nahradiť Žilinčan Július Jakab, ktorý svojho času pôsobil ako vedúci Úradu vlády SR.

Takéto je nateraz zastúpenie Žilinského kraja v Národnej rade SR, ktoré sa však môže pri koncipovaní vlády meniť. Ak sa potvrdí očakávaný scenár o koalícii Smer-SSD – Hlas-SD – SNS, je veľký predpoklad, že viacero poslancov si to namieri do exekutívy, čím sa otvára priestor pre ich náhradníkov. Na svoju šancu čakajú určite predovšetkým náhradníci zo strany Hlas-SD – starosta Skalitého Jozef Cech figuruje ako druhý náhradník v poradí a bez šancí nie je ani Peter Slyško, ktorý je v poradí siedmym náhradníkom.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok