Víťazom predčasných parlamentných volieb sa stala strana Smer, a hneď na to predseda Robert Fico avizoval smerovanie strany v otázkach orgánov činných v trestnom konaní. V prípade, ak bude strana súčasťou vládnej väčšiny, vymení vedenie Policajného zboru a Úradu špeciálnej prokuratúry. Konkrétne, osoby policajného prezidenta Štefana Hamrana a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Ide o zotrvanie v predvolebnej rétorike strany, keď jej predstavitelia tvrdili, že trestné konania sú hrubo manipulované alebo je zneužívané právo, a zodpovední sú práve títo predstavitelia oboch zložiek spravodlivosti. Ich výmenu považujú za elementárnu vec. Vymeniť špeciálneho prokurátora však bez zmeny zákona nebude tak jednoduché, ak nie nemožné.
Okrem pravidelného výpočtu zlyhaní a porušení zákona policajného prezidenta Štefana Hamrana zo strany Roberta Fica, na nedávnej tlačovej konferencii pripomenul aj spôsob jeho dosadenia za šéfa polície. Štefan Hamran pôsobil najprv ako dočasný policajný prezident po tom, ako sa tejto funkcie vzdal Peter Kovařík, ktorý je momentálne obžalovaný zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Následne ho do funkcie prezidenta vymenoval minister vnútra Roman Mikulec, no Robert Fico tvrdí, že Hamran neprešiel výberovým konaním a bol kvôli nemu menený zákon.
Vymeniť policajného prezidenta ale nie je žiaden problém. Postarala sa o to novela zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru prijatá počas vlády Eduarda Hegera. Dovtedy bolo možné odvolanie prezidenta Policajného zboru ministrom vnútra iba z objektívnych dôvodov. Sem patrili zákonné podmienky, ako odsúdenie za trestný čin, nevykonávanie funkcie či členstvo v politickej strane alebo hnutí. Následná novela priniesla zmenu v podobe možnosti svojvoľného odvolania bez udania dôvodu. To znamená, že minister vnútra môže vyslovene na politický pokyn alebo iba z rozmaru odvolať policajného prezidenta.