Za nesprávnu jazdu na bicykli chlapcovi vykĺbili rameno. Policajná inšpekcia bude riešiť zákrok z Ružomberka

Za porušenie predpisov pri jazde na bicykli skončil 14-ročný chlapec podľa jeho otca s pomliaždeninami a vykĺbeným ramenom. Policajnej inšpekcii mieri na stôl prípad agresívneho zákroku mužov zákona, ku ktorému došlo v deň volieb v Ružomberku.

polícia Foto: Štandard

Podľa posledného prieskumu z dielne agentúry AKO z minulého mesiaca patrí Policajný zbor SR medzi najviac dôveryhodné inštitúcie na Slovensku. Verí mu až 66,4 percenta opýtaných, pričom na čele rebríčka sa nachádzajú Ozbrojené sily SR s podporou 77,2 percenta a tretia priečka patrí prezidentke s dôverou 59,6 percenta.

Jedna z vecí, ktoré majú potenciál dôveryhodnosťou ozbrojeného zboru otriasť, sú napríklad prejavy policajnej hrubosti a brutality. Platí to obzvlášť, ak sa obeťou stávajú deti.

Práve k incidentu z tejto kategórie prišlo podľa informácií Štandardu aj v sobotu vo volebný deň v Ružomberku v širšom centre mesta v blízkosti Katolíckej univerzity.

Za nevhodnú jazdu na bicykli vykĺbené rameno

Hliadka štátnej polície tam krátko po šestnástej hodine zastavila dvojicu 14-ročných chlapcov Jakuba a Edisa za to, že prechádzali krížom cez cestu mimo priechodu, pričom sa obaja viezli na jednom horskom bicykli, čím porušili pravidlá cestnej premávky.

Namiesto slovného dohovoru a prípadnej pokuty za priestupok ich však čakalo čosi iné, aspoň podľa Roberta, otca Jakuba, jedného z chlapcov, ktorý v čase skutku sedel na riadidlách bicykla.

Rodič pre Štandard uviedol, že muži zákona Jakuba pri zákroku za drobné previnenie okrem iného surovo hodili na zadné sedadlo služobného BMW, ktoré malo v tom čase zapnuté majáky, a niekoľkokrát ho udreli. Otec doslovne hovorí, že údery smerovali do oblasti hlavy a krku.

Fyzický útok vraj neskôr doplnil ten verbálny. Policajti mali chlapcom vulgárne nadávať a vravieť im, že sú horší ako „cigáni“. Edis počas kontroverzného zásahu čakal v blízkosti mimo auta a strážil svoj bicykel, čím sa ocitol mimo centra diania.

„Padali otázky charakteru, či rodičia poberajú sociálne dávky. Môjmu synovi hovoril, že má veľký nos a pýtal sa, či ho chce mať ešte väčší, keď mu ho rozbije,“ opísal otec správanie agresívnejšieho policajta voči Jakubovi, stále sediacemu v aute.

Situácia mala vygradovať po tom, ako si Jakub od Edisa pýtal svoj mobilný telefón, ktorý mal schovaný u neho v batohu, a chcel zavolať svojim rodičom.

Lekárska prehliadka odhalila vážne zranenie

Krátko po zákroku smerovali prvé kroky napadnutého Jakuba a jeho rodičov do miestnej nemocnice. „Lekár povedal, že sú tam iba malé zranenia, ale po röntgene sa ukázalo, že má vykĺbené rameno, čiže my aj doktor sme z toho ostali v šoku,“ pokračoval Robert.

Štandard má k dispozícii lekársku správu Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku, ktorá ako následok fyzického útoku na chlapca opisuje nielen pomliaždenie v okolí tváre a ramien či povrchové poranenie krku, ale predovšetkým „vykĺbenie akromioklavikulárneho kĺbu“. Lekári stanovili čas liečenia na tri týždne.

Podľa experta ide o následok, ku ktorému nepríde len tak. „Uvedené zranenie možno klasifikovať ako závažné a pre jeho vznik je naozaj potrebná väčšia sila, vzniká najčastejšie priamym nárazom na rameno,“ uviedol pre Štandard Marek Tomčo z Kliniky úrazovej chirurgie a ortopédie Fakultnej nemocnice v Nitre.

Vecou sa zaoberá inšpekcia

Po návšteve nemocnice prišlo na rad osobné podanie trestného oznámenia. Z rozhovorov s prítomnými policajtmi na stanici podľa otca vyplynulo, že dvojica ich kolegov patrí pod iný útvar a v meste sa nachádzala iba v súvislosti s prebiehajúcimi parlamentnými voľbami. „Domáci policajti sa nad tým pozastavili,“ povedal.

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline na naše otázky k prípadu neodpovedalo a odkázalo nás na ministerstvo vnútra. Práve podeň spadá Úrad inšpekčnej služby (ÚIS), ktorý má okrem iného v kompetencii odhaľovanie, vyšetrovanie a skrátené vyšetrovanie trestných činov príslušníkov Policajného zboru.

ÚIS sme takisto adresovali viacero otázok, no v ranom štádiu prípadu sme odpoveď na žiadnu z nich nedostali. „Na základe preverenia bolo zistené, že daný prípad nám bol odstúpený a ihneď, ako nám bude spisový materiál doručený, bude sa ním Úrad inšpekčnej služby zaoberať,“ uviedol pre Štandard tlačový odbor rezortu.

Otec policajtov krátko na to slovne konfrontoval

Zhodou okolností sa Robertovi podarilo uniformovaných mužov, ktorí sa údajne nevhodne správali k jeho synovi, o vyše tri hodiny neskôr konfrontovať. Stalo sa tak pri miestnom evanjelickom kostole, pričom stretnutie si nahrával na mobilný telefón. Štandard má vyše štvorminútový záznam k dispozícii, no na žiadosť otca ho z taktických dôvodov zverejňovať nebude.

Dvojica policajtov napadnutie mladíka vo videu opakovane popierala, no nepriniesla svoju verziu toho, ako malo k zraneniam prísť alebo čo mal chlapec počas služobného zákroku v skutočnosti robiť. „Myslíte si, že som ho napadol? Vyzerám na to?,“ pýtal sa na zázname jeden z príslušníkov. „Nevidíme, ukážte nám ich,“ reagoval na otcove tvrdenia, že chlapec utrpel pri zákroku zranenia. Na otcove slová, že bolo vo veci podané trestné oznámenie a je vyhotovená lekárska správy reagoval slovami „to je v poriadku“. Jeden z policajtov však priznal, že chlapca sa dotkol, no naznačil, že opísané zranenia si spôsobil sám. „Aj ja sa dokážem vyfackať a povedať…,“ nedokončil myšlienku.

Muži zákona sa počas konfrontácie s rodičom postavili pred svoje služobné auto. Vyplýva z toho, že záznamom z tejto udalosti môže disponovať aj policajná inšpekcia, keďže v aute sa nachádzala palubná kamera.

„Môj syn je v škole pre nadaných žiakov a exceluje tam vo všetkom. Toto ma štve, ako ho ponižovali…Za tie roky som s ním nikdy nemal problém, že by mi v niečom klamal,“ povedal.

Robert zároveň uviedol, že čoskoro budú mať k dispozícii kamerové záznamy, ktoré ich verziu potvrdzujú. Rodičia zároveň prosia ľudí, ktorí sa v inkriminovanom čase nachádzali pri univerzite, respektíve pri čerpacej stanici s ňou susediacej, aby o čine podali svoje svedectvo.


Dosah konsolidačného balíčka najviac zaujíma rodiny. K celkovému poklesu v disponibilných príjmoch pre priemernú rodinu ročne najviac prispejú zmeny, ktoré nesporne patrili v poslednom období k tým najdiskutovanejším – úprava rodičovského dôchodku, zmeny v DPH…
Prejsť na článok