Nová štúdia potvrdila predošlý výskum: Umelá inteligencia nahradí milióny ľudí, ohrozená je stredná trieda

Začiatkom septembra publikovalo analytické centrum Forrester štúdiu, ktorá iba podčiarkla to, čo už bolo známe: technologický pokrok ohrozí pracovné miesta najmä stredne kvalifikovaných pracovníkov s vysokoškolským vzdelaním. Nový report priblížil, že v USA má umelá inteligencia do roku 2030 nahradiť ľudí na vyše dvoch miliónoch pracovných pozícií. A ďalších 11 miliónov má ovplyvniť. Kto bude čeliť najväčšiemu tlaku?

laptop-3196481_1280 Foto: Aymanejed/Pixabay

Okolo umelej inteligencie (AI) a jej vplyvu na trh práce sa šíri množstvo obáv. Niektoré sú celkom opodstatnené, iné menej. Odborníci, ktorí sa fenomén technologického pokroku a umelej inteligencie snažia mapovať však vravia, že ľudskú prácu výrazne ovplyvní. Človeka podľa nich nenahradí, no s technológiou bude potrebné vedieť narábať a využívať ju. Trh práce sa bude meniť a takisto povaha pracovných miest. A ľudský zamestnanec sa tomu bude musieť prispôsobiť. Na niektorých pracovných pozíciách len sčasti, inde hrozí aj strata miesta a nutná rekvalifikácia.

Spoločnosť Forrester na základe svojho výskumu, ktorý citoval napríklad denník Financial Post či IT portál Techopedia, očakáva, že nové technológie, automatizácia a umelá inteligencia nahradia do roku 2030 takmer päť percent pracovných miest v USA, čo znamená, že ročne by mohlo prísť o prácu 0,6 percenta tamojších pracovníkov. Z toho má mať generatívna umelá inteligencia na svedomí necelú tretinu.

V správe analytici predpovedajú, že táto nová technológia ovplyvní do roku 2030 len v USA celkovo viac ako 11 miliónov pracovných miest a ľudského pracovníka nahradí v približne 2,4 milióna prípadoch.

Kto je v ohrození?

V správe sa uvádza, že nahrádzanie pracovných miest bude naprieč celým pracovným trhom nerovnomerné. Sčasti by mala vytlačiť ľudí z tých pracovných miest, ktoré už sú vo väčšine západných krajín neatraktívne. Reč je o rôznych pozíciách pri výrobných linkách a iných stereotypných, ale náročných činnostiach.

V správe sa však takisto uvádza, že takmer polovicu všetkých zrušených pracovných miest budú predstavovať rôzne kancelárske a administratívne pozície, zatiaľ čo ostatné pracovné miesta generatívna umelá inteligencia tiež ovplyvní.

Správa zdôrazňuje, že najväčší tlak bude na pozície, ktoré sa dajú ľahšie automatizovať a kde sa dá zvyšovať efektivita používaním generatívnej umelej inteligencie. Konkrétne uvádza pozície ako sú technickí spisovatelia, výskumní asistenti, korektori či copywriteri. Pracovné miesta, ktoré sa ťažšie automatizujú, ako sú redaktori, spisovatelia, básnici či textári budú umelou inteligenciou podľa štúdie skôr rozšírené, než nahradené.

Miera vplyvu AI súvisí aj s výškou príjmov

Umelá inteligencia bude mať približne o polovicu nižší vplyv na pracovné miesta s platom pod 5-tisíc dolárov mesačne, ako na pracovné miesta s platom vyšším ako 7,5-tisíca dolárov [cenová hladina v USA je podstatne odlišná od tej u nás, priemerná mzda je tam na úrovni približne 5-tisíc dolárov, pozn. red.].

Celkovo budú podľa štúdie najviac ovplyvnení vysokoškolsky vzdelaní ľudia so stredne vysokým príjmom. Pracovníci s iba stredoškolským vzdelaním alebo v povolaniach, ako je doprava, skladovanie či stavebníctvo, zaznamenajú relatívne malú 2,7-percentnú úroveň vplyvu na ich pracovné miesta. V prípade zamestnancov s bakalárskym alebo vyšším vzdelaním sa úroveň vplyvu pohybuje od 16 do 21 percent.

Zároveň platí, že na vysoko platených manažérskych pozíciách, ktoré závisia od ľudských kvalít, ako je úsudok, empatia či líderstvo, bude vplyv AI menší.

Nie je to také zlé. Vzrastie tlak na rekvalifikáciu

Hoci na prvý pohľad znejú tieto čísla strašidelne, nie sú až také prekvapivé. A možno ani až také zlé. Vplyv je totiž niečo odlišné ako strata pracovných miest. A to aj podľa analytikov spoločnosti Forrester.

„Znamená to pretváranie, preškoľovanie a zvyšovanie kvalifikácie existujúcich pracovníkov, aby dokázali začleniť nástroje generatívnej AI do každodenného pracovného procesu,“ uvádza spoločnosť v štúdii.

V Spojených štátoch má pritom umelá inteligencia pracovné miesta najmä ovplyvňovať a transformovať. Do roku 2030 sa to má týkať až 11 miliónov pozícií, čo je omnoho viac (až 4,5-krát), než tých, ktoré zaniknú. Dá sa preto očakávať, že v nasledujúcich rokoch prudko stúpne tlak zo strany zamestnávateľov na dodatočné vzdelávanie pracovníkov.

Výsledky štúdie zodpovedajú výskumným poznatkom a ekonomickej teórii

Septembrové prognózy analytickej spoločnosti Forrester do veľkej miery zapadajú do súčasných ekonomických poznatkov o trhu práce.

Podľa viacerých výskumov bude digitalizácia a automatizácia spôsobovať čoraz väčšie rozdiely na pracovnom trhu. Firmy budú zvyšovať dopyt po vysoko kvalifikovaných ľuďoch a na druhej strane po najmenej kvalifikovaných, manuálne pracujúcich ľuďoch, ktorých pozície sa nedajú automatizovať.

Zároveň však bude klesať záujem o tých, ktorí sa so svojimi schopnosťami a znalosťami nachádzajú niekde v strede a vykonávajú stereotypnú činnosť. A v konečnom dôsledku sa to má preniesť nielen do zániku pracovných miest, ale aj nižšieho platového ohodnotenia tých pozícií, ktoré nezaniknú.