V priebehu roka 2024 by vo Francúzsku mohlo prísť k nárastu počtu útokov zo strany teroristických organizácií. Predpovedajú to tamojšie spravodajské služby z dôvodu veľkých udalostí, ktoré krajinu na budúci rok čakajú. Informoval o tom vo štvrtok tamojší denník Figaro.
Riziko útokov majú znásobovať také výnimočné udalosti, ako Letné olympijské hry 2024 v Paríži alebo oslavy 80. výročia vylodenia v Normandii, no rolu majú zohrať aj pravidelné podujatia, ako napríklad voľby do Európskeho parlamentu, cyklistické preteky Tour de France či oslavy Dobytia Bastily 14. júla.
„Na úsvite tohto riskantného roka a v čase, keď džihádisti využívajú migračnú vlnu na rozsievanie smrti, sa úrady obávajú najhoršieho scenára,“ konštatuje v článku Figaro. „Napriek útlmu na fronte útokov je džihádistická hrozba prítomnejšia ako kedykoľvek predtým. A ako taký rok 2024 vyzerá ako rok všetkých nebezpečenstiev,“ napísal tiež.
Táto predikcia viedla francúzskeho ministra vnútra Géralda Darmanina k varovaniu pred „novým Bataclanom“. Narážal na teroristické útoky v Paríži v novembri 2015, pri ktorých v klube zahynulo okrem iného 90 ľudí.
„Hrozba sa veľmi pravdepodobne vráti pre globálnu geopolitiku a nepochybne ovplyvní našu krajinu. Riziko s postupom času rastie,“ povedal šéf rezortu.
Nestabilita vo svete sa môže preniesť do Francúzska
Pokiaľ ide o riziko zvonka, úrady ukazujú prstom najmä na džihádistické zóny, ako Sahel, Levant alebo Afganistan, kde sa bezpečnostná situácia zhoršuje a teroristické skupiny sa mobilizujú. K tomu treba zrejme prirátať aj Palestínu, kde situácia do priamej vojny s Izraelom eskalovala uplynulý víkend.
Pripomeňme, že za pojmom „vonkajšia“ alebo „exogénna“ hrozba sa skrýva obávaný scenár, pri ktorom islamistické útoky navrhnuté v zahraničí realizujú skupiny vyslané do Francúzska alebo tie, ktoré sa na jeho území už nachádzajú.
Pred „obnovenou schopnosťou teroristických organizácií zasiahnuť nás zvonku“ varoval aj Nicolas Lerner, generálny riaditeľ Francúzskej služby vnútornej bezpečnosti (DGSI).
Viac než 5-tisíc potenciálnych útočníkov
Keď je reč o vnútornej hrozbe, riziko predstavuje takmer 5 300 potenciálnych islamistických teroristov, ktorí sa v súčasnosti potulujú po území krajiny. Reč je najmä o navrátilcoch z bojových zón, prepustených väzňoch alebo extrémistoch zradikalizovaných internetovou propagandou. Odborníci pri tomto fenoméne používajú aj termín „imám Google“.
Táto spontánna generácia oddaná džihádu naháňa úradom strach. Z posledných jedenástich islamistov zatknutých pred spáchaním teroristického sprisahania bol totiž v hľadáčiku spravodajských služieb iba jeden. Je totiž ťažké ich odhaliť. Pri uskutočnení útoku potom používajú primitívne metódy, ako agresia nožom či nabehnutie do davu autom.
Obeťou šíriacej sa ideológie sa navyše čoraz častejšie stávajú maloletí. Hoci počet týchto osôb klesá v porovnaní so sýrsko-irackými sieťami, zdá sa, že sa objavuje „nová radikálna generácia“ najmä medzi mladými ľuďmi z čečenského a iného severokaukazského prostredia.
Migrácia je podľa Francúzov bezpečnostná hrozba
Pripomeňme, že Francúzsko svoje spravodajské kapacity po útokoch z roku 2015 výrazne zvýšilo. Len samotné Generálne riaditeľstvo pre vnútornú bezpečnosť (DGSI), líder v boji proti terorizmu, posilnilo svoju pracovnú silu o 50 percent a teraz prekročilo hranicu 5-tisíc agentov.
Pocit bezpečia v krajine galského kohúta však podľa posledných meraní nevzrástol. V zmysle augustového prieskumu spoločnosti Toluna napríklad až 72 percent Francúzov verí, že migranti v krajine predstavujú bezpečnostný problém.