Prihlásiť sa

Kým si liberáli posielajú cez médiá odkazy, Fico chce veľmi rýchlo predstaviť novú vládu

Peter Pellegrini Robert Fico Rober Fico a Peter Pellegrini. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Najlepšou vizitkou rokovaní o zostavení novej vlády je, ako málo únikov možno nájsť v médiách a na sociálnych sieťach. Poslanci všetkých troch strán rešpektujú disciplínu. V pondelok večer bolo hlavnou témou rokovanie s predsedom SNS Andrejom Dankom.

Keď čítate noviny, sledujete tlačovky a výstupy liberálnych politikov, akoby ste boli v alternatívnom vesmíre. Šimečka niekoľko dní po tom, ako k tomu došlo, prizná ponuku na post premiéra pre Pellegriniho, keďže to už takmer nehrá rolu, SaS iniciatívne vyzve Šimečku, aby Pellegrinimu ponúkol aj post ministra vnútra. „Musíme dať Pellegrinimu ponuku, ktorá sa nedá odmietnuť, nebude ju chcieť odmietnuť alebo sa mu bude odmietať veľmi ťažko,“ povedal v pondelok Sulík.

KDH ešte pred víkendom oznámilo, že sú „otvorení ďalej rokovať o „čo najlepšej alternatíve pre Slovensko,“ ale všetky „červené čiary pritom naďalej platia,“ dodá predsedníctvo KDH.

Sulík to následne ocenil a pomerne prekvapivo z toho odvodil, že „keď si PS aj KDH sadnú s chladnými hlavami, dokážu nájsť dobrý kompromis“.

A práve to je ten paralelný vesmír.

Vyhlásenia sú také, akoby v posledných dvoch-troch dňoch bolo pravdepodobnejšie, že môže vzniknúť liberálna vláda PS, SaS s Hlasom a KDH. Pričom proti tomu svedčí nielen dianie v prostredí liberálnych strán, ale najmä rokovania Roberta Fica s Petrom Pellegrinim a Roberta Fica s Andrejom Dankom.

Začnime ešte vývojom v prostredí KDH a liberálnych strán.

KDH je síce ochotné rokovať, ale pri každom jednom vystúpení pripomína svoje červené čiary, pričom za čiarou je v podstate celý ideologický program PS. Zároveň si dá strana červenú čiaru aj tam, kde vedie jedna z centrálnych požiadaviek Hlasu (reorganizácia polície a špeciálnej prokuratúry). Pellegrini to ani nemusí komentovať, aby bolo jasné, že tieto výroky nemožno práve čítať ako pozvánku do vlády.

Aby toho nebolo málo, na KDH doteraz nikto nezaútočil ostrejšie, ako nový poslanec z klubu SaS Alojz Hlina. Bývalý predseda KDH o svojom nedávnom podpredsedovi napísal: „Majerský je vydierateľný a vydierajú ho ľudia, ktorým záleží na tom, aby to dopadlo tak, ako to ide dopadnúť. U Majerského som jeho rizikovosť už dávno naznačoval, teraz to hovorím otvorene. KDH pod jeho vedením bude piatou kolónou oligarchie a Smeru.“

Neostal len pri kritike predsedu KDH, pre istotu zaútočil aj na poslancov KDH: „keď ľudia od Danka začnú blbnúť, tak zopár poslancov KDH zaberie,“ napísal.

Opäť, nielen Peter Pellegrini, ale aj ďalší poslanci Hlasu z toho cítia, ako by asi fungovali vzťahy v štvorkoalícii.

Ale skutočný dôkaz toho, že v médiách sledujeme alternatívny vesmír, je to, čo sa deje v prostredí Smer-Hlas a SNS.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami