Prihlásiť sa

Ani kontroverzná minulosť novodobého Frankensteina nezastavila. Výstava ľudských tiel bude opäť v Bratislave

Body Worlds & The Mirror Of Time Body Worlds. Foto: Profimedia.sk

Výstava Body Worlds sa má konať aj napriek tomu, že je v rozpore so zákonom o pohrebníctve. Existuje pritom podozrenie, že vystavené telá patria politickým väzňom z Číny či bezdomovcom zo Sibíri.

V piatok 13. októbra sa má v bratislavskom obchodnom centre Nivy otvoriť kontroverzná výstava s názvom Body Worlds. Na tomto podujatí budú môcť návštevníci vidieť mŕtve telá skutočných ľudí, ktoré budú podľa autorov naaranžované „do úžasne prepracovaných, umeleckých, pohyblivých tónov“. V skutočnosti pôjde o mŕtvoly zbavené kože, pričom viaceré budú rôzne rozrezané, aby bolo vidieť ich svaly, orgány, cievy či šľachy.

Autorom projektu Body Worlds je Günther von Hagens, nemecký lekár, podnikateľ a performer poľského pôvodu, ktorý sám seba považuje za človeka, v ktorom sa spája veda a umenie. Hagens je taktiež vynálezcom plastinácie, čo je technika, pomocou ktorej sa z tela vysaje všetka tekutina a tuk a jemné tkanivá sa naplnia odolným plastickým materiálom. Výsledkom majú byť „skutočné ľudské sochy.“

Problémom je, že to, čo sa autor snaží prezentovať ako spojenie vedy a umenia, je v skutočnosti morbídna, protiprávna a zrejme aj kriminálna záležitosť.

Protizákonná výstava

A to v prvom rade preto, že takáto výstava odporuje našim zákonom, konkrétne zákonu o pohrebníctve. Ten konštatuje, že ľudské pozostatky majú byť pochované a ich vystavovanie je až na niekoľko výnimiek zakázané. Zákon tiež jasne definuje výnimky v paragrafe číslo 3, odsek 12, kde spomína len historické zbierky v múzeách a múzejných zariadeniach, archeologické nálezy, krypty, kostnice, náboženské relikvie a vojnové cintoríny.

Zákon o pohrebníctve bol pritom naposledy novelizovaný v roku 2019 práve z dôvodu konania podobnej výstavy s názvom Body the Exhibition. V dôvodovej správe k novelizovaniu zákona vtedy predkladatelia napísali, že zmeny navrhujú „na základe negatívnych ohlasov odborníkov z oblasti zdravotnej etiky na výstavy ľudských tiel s poburujúcim obsahom.“

Nízka pokuta?

Ako je teda možné, že v piatok by mala byť otvorená podobná výstava?

Zdôvodnenia môžu byť v zásade dve. Prvé je, že výstava unikla pozornosti príslušných orgánov. Teda najmä Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, pod ktorý takéto záležitosti spadajú.

Druhé môže byť to, že za porušenie zákona o pohrebníctve sa ukladá pokuta „len“ vo výške 20- až 50-tisíc eur. Je teda možné, že organizátor výstavy si spočítal, že sa mu to aj napriek pokute oplatí.

Štandard už preto oslovil s otázkami Regionálny úrad verejného zdravotníctva, Krajskú prokuratúru v Bratislave a aj spoločnosť Nivy, kde by sa mala výstava uskutočniť.

Doktor Frankenstein

Druhým problémom podujatia je jeho tvorca Günther von Hagens. Tento nemecký lekár, ktorého prezývajú aj Novodobý Frankenstein, či Doktor Smrť, má za sebou rovnako kontroverznú minulosť ako jeho výstava. Hagens totiž v minulosti čelil viacerým obvineniam a súdnym konaniam pri ktorých ukázal, že zákonných obmedzení sa veľmi nebojí.

V roku 2002 sa napríklad „preslávil“ tým, že po 170 rokoch vykonal prvú verejnú pitvu v Spojenom kráľovstve. Pred pitvou pritom dostal list od úradov, ktoré ho varovali, že jej vykonanie bude trestným činom. Hagens pitvu aj napriek tomu vykonal. A napokon sa to zaobišlo bez zatknutia či pokuty. Naopak, jeho čin neskôr odvysielala miestna televízia.

Gunther von Hagens, a jeho diela. Foto: profimedia.sk

Menšie šťastie mal v roku 2004, keď musel kvôli viacerým súdnym sporom týkajúcim sa výstavy na niekoľko rokov opustiť Európu. Hagens v tom čase čelil obvineniam tak v Rusku, ako aj Nemecku. A keby v Číne nevládla komunistická strana, určite by im čelil aj tam.

Úrady v ruskom Kirgizsku ho obvinili z toho, že od miestneho patológa nelegálne kúpil mŕtve telá ruských občanov, a neskôr, že plastinoval niekoľko stoviek tiel z miestnych väzníc, psychiatrických zariadení a nemocníc, viaceré bez predchádzajúceho oznámenia rodinám.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami