Pápeža znepokojuje úplná blokáda Gazy. Uznal však právo Izraela brániť sa
„Žiadam, aby boli rukojemníci okamžite prepustení. Napadnutá osoba má právo brániť sa, ale veľmi ma znepokojuje úplná blokáda, v akej žijú Palestínčania v Gaze, kde bolo veľa nevinných obetí. Terorizmus a extrémizmus nepomáhajú pri dosiahnutí mieru medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, ale len živia nenávisť, násilie a pomstu. Blízky východ nepotrebuje vojnu, ale mier.”
Takto sa prihovoril pápež František v súvislosti s napätou situáciou na Blízkom východe.
Násilie odsúdili pred niekoľkými dňami aj kresťanskí patriarchovia v Jeruzaleme. Veľvyslanectvo Izraela pri Svätej stolici so sklamaním informovalo, že z ich listu nevedno, kto je agresor a kto obeť. Ambasáda preto odsúdila nemorálnosť používania jazykovej nejednoznačnosti. „Mnohí nemali problém pochopiť a odsúdiť hrozný zločin, menovali jeho páchateľov a uznali základné právo Izraela brániť sa pred týmito zverstvami. Je obzvlášť neuveriteľné, že takýto suchý dokument podpísali veriaci ľudia.”
Izraelské veľvyslanectvo sa vo svojom komuniké zmienilo o prebiehajúcej konferencii na Pápežskej Gregoriánskej univerzite, ktorú spoluorganizuje. Je o pontifikáte Pia XII., ktorý bol pápežom počas druhej svetovej vojny. Na podujatí sa diskutuje najmä o jeho vzťahu a politike voči židom. „Zdá sa, že o niekoľko desaťročí neskôr existujú ľudia, ktorí sa ešte nepoučili z nedávnej temnej minulosti,“ uzavrela tlačovú správu ambasáda.
„Bohužiaľ, terorizmus, násilie, barbarstvo a extrémizmus podkopávajú legitímne snahy Palestínčanov a Izraelčanov,” podčiarkol vatikánsky premiér kardinál Pietro Parolin so želaním, aby zbrane zamĺkli a rozum zvíťazil v prospech mieru v Izraeli a Palestíne.

Konferenciu na Pápežskej Gregoriánskej univerzite otvoril štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin. Foto: Bohumil Petrík/CNA
Latinský patriarcha Jeruzalema sa obáva dlhej vojny
Takisto Ruská pravoslávna cirkev volá po rýchlom ukončení bojov. Vyzvala všetky strany konfliktu, aby preukázali zdržanlivosť, zachovali ľudské životy a obnovili právo a poriadok.
Latinský patriarcha Jeruzalema Pierbattista Pizzaballa, ktorého pápež kreoval za kardinála pred dvoma týždňami v Ríme, sa obáva dlhej vojny: „Je jasné, že nie sme vo vojenskej operácii, ale vo vyhlásenej vojne. A obávam sa, že to bude veľmi dlhá vojna. Izraelská odpoveď sa pravdepodobne neobmedzí len na bombové útoky, ale dôjde k pozemnej operácii“.
Hamas sú teroristi, nech vyhrá Izrael a Ukrajina
Zatiaľ čo cirkevní lídri vo Vatikáne, Moskve a v Jeruzaleme apelujú v prvom rade na mier a nemenujú aktérov útokov, na Ukrajine je to naopak.
„Dôrazne odsudzujeme ďalší akt neľudského a brutálneho násilia, ktorého sa dopúšťa teroristické hnutie Hamas s podporou iných teroristických organizácií a štátov, ktoré ho financujú,” vyhlásila Panukrajinská rada cirkví a náboženských organizácií.
Tá zastupuje výraznú väčšinu náboženstiev na Ukrajine vrátane katolíkov, pravoslávnych, protestantov a oficiálne do nej patrí židovská a moslimská komunita.
Vo svojom vyhlásení, ktoré dostal Štandard, Panukrajinská rada cirkví a náboženských organizácií ďalej píše o protiprávnom a neopodstatnenom útoku:
„Pokusy podnietiť ďalší vojenský konflikt slúžia záujmom tých v tomto svete, ktorí zanedbávajú ľudskosť a humanizmus, nezáleží im na medzinárodnom práve a diplomacii a nevážia si ten najvzácnejší dar, ktorý nám dal Stvoriteľ: život.”
Náboženskí lídri prirovnali situáciu vo svojej domovine k tomu, čo sa práve deje na Blízkom východe:
„Máme úprimnú dôveru v schopnosť Izraela a Ukrajiny s Božou pomocou dosiahnuť rozhodujúce víťazstvo nad bezohľadným a cynickým nepriateľom.