Zima sa nezadržateľne blíži. Prinášame vám niekoľko tipov a rád, ako svoje príbytky najlepšie vykúriť

BRATISLAVA – Blížia sa Dušičky a je tak jasné, že obyvatelia Slovenska sa musia postupne pripraviť na chladnejšie dni a noci. Bratislavský Štandard vám preto prináša niekoľko tipov a rád, aké je najvýhodnejšie, najlacnejšie a najefektívnejšie kúrenie.

Poznáte najlepšie spôsoby vykurovania Teplo krbu je základom bezpečia domova. FOTO: Pixabay.

Chcete príjemné bezstarostné bývanie a čo najnižšie náklady za rozumné peniaze? Aké vykurovanie zvoliť pre dom, je pre domácnosť často dilemou číslo jeden. Kúrenie totiž predstavuje veľkú časť nákladov na stavbu a aj budúcu prevádzku domu. Správne rozhodnutie je na každom človeku, ale vždy je do istej miery limitovaný, či už dostupnosťou energie v danej lokalite, prevádzkovými nákladmi, časovou aj technickou náročnosťou obsluhy a aj obstarávacou cenou. Na trhu je pritom toho na výber dosť: kúriť elektrinou, zemným plynom, uhlím, polenovým drevom, briketami, tepelným čerpadlom, vykurovacím olejom či inou biomasou.

Zamerajme sa preto bližšie na u nás najbežnejšie využívané zdroje tepla.

Elektrické kúrenie: Najväčšou výhodou je, že elektrická energia je dostupná takmer všade a je ľahké ju rozviesť do všetkých miestností. Patrí však jednoznačne k tým najdrahším. Na druhej strane je ale najkomfortnejšia. Kúrenie elektrinou by teda malo byť vyhradené len pre tie novostavby, ktoré majú minimálne tepelné straty alebo v nich nemožno použiť iný, výhodnejší zdroj energie.

Plyn: Ide o častý a obľúbený spôsob vykurovania. Výhodou plynového kúrenia je ľahká regulácia výkonu s minimálnou produkciou škodlivých emisií. Takéto vykurovanie je o čosi lacnejšie ako elektrické. Zásobovanie je veľmi pohodlné a bez potreby skladových priestorov. Plynové kotle môžeme rozdeliť na nízkoteplotné, vysokoteplotné a kondenzačné. U nás sú najobľúbenejšie kondenzačné, hlavne pre pomer medzi výkonom a cenou. Cena plynu však ide stále hore.

Kúrenie uhlím: Mnoho ľudí z rodinných domov sa vďaka nedostupnosti plynu a drahej elektrine vracia k tradičnému spôsobu vykurovania. Je síce lacné, ale náročnejšie na obsluhu aj uskladnenie paliva. Hnedé uhlie je jedným z najlacnejších palív. Ide však o najhorší zdroj tepla, čo sa týka znečistenia. Rovnako aj komfort z kúrenia nie je príliš dobrý. Čierne uhlie je pre ovzdušie šetrnejšie, ale aj drahšie ako hnedé. Je preto lepšie zháňať uhlie v lete, s blížiacou sa vykurovacou sezónou totiž jeho cena vzrastá. Aj napriek tomu vás vykurovanie uhlím vyjde omnoho lacnejšie než vykurovanie vyššie uvedenými zdrojmi. Na druhej strane, kúrenie uhlím je dnes skôr prežitkom.

Drevo a brikety: Drevo patrí k najvýhodnejším zdrojom tepla, a to aj napriek tomu, že jeho cena za posledných 10 rokov enormne stúpa. Pod pojmom biomasa však nerozumieme len kusové drevo, drevný odpad ako je kôra, štiepka, piliny, slama či suché časti rastlín pestovaných na účel spaľovania, akými sú topoľ, osika, vŕba, šťaveľ, konope, slonia tráva. Na kúrenie drevom je najvhodnejší splynovací kotol, ktorým môžete dosiahnuť až 90-percentnú účinnosť, a výkon kotla môžete plynule regulovať od 40 do 100 percent. Na účely vykurovania v bytových domoch prichádza do úvahy prakticky len kusové drevo a brikety. Pamätajte však, že je potrebné myslieť na to, že drevo musíte priviezť, nachystať, uložiť, skladovať tak, aby dostatočne preschlo a až potom prikladať. Nič to ale nemení na tom, že u nás je spôsob vykurovania drevom stále veľmi cenený a obľúbený. Keď patríte aj vy medzi vyznávačov tejto tradície, zamerajte svoj pohľad na ponuky krbových kachlí.

Tepelné čerpadlo: Ide o špeciálne zariadenie, ktoré za pomoci malého množstva elektrickej energie dokáže premeniť nízkopotenciálové teplo zo zeme, vody alebo vzduchu na tepelnú energiu postačujúcu na udržanie príjemnej klímy v domácnosti aj počas zimy. Treba si ale uvedomiť, že ide o veľmi ekologický spôsob vykurovania, ktorý využíva obnoviteľné zdroje. Je náročný na prevádzku, pričom počiatočné náklady niekoľkonásobne prevyšujú všetky doteraz spomenuté zdroje tepla. Tieto zariadenia patria do moderných rodinných domov s malými tepelnými stratami a nízkotepelnou vykurovacou sústavou.

Solárna energia: Ide o ďalší obnoviteľný zdroj energie, ktorý je dobre využiteľný pre ohrev vody a do istej miery aj pre vykurovanie. Základnou výhodou je jeho široká dostupnosť, veľmi podstatnou nevýhodou potom sezónne aj denné výkyvy energie. Bohužiaľ v zime, keď v dome potrebujeme najviac tepla na vykurovanie, je slnečný svit najmenší. V lete, keď nám slnko dáva najviac energie, je zasa potreba tepla na vykurovanie nulová. Tu sa preto núka kombinácia niekoľkých tepelných zdrojov. Povedzme ako po väčšinu roka využívate tepelné čerpadlo s minimálnymi nárokmi na prevádzku, doplnené slnečným kolektorom, ktorý 10 mesiacov v roku zabezpečí ohrev vody. V tých najchladnejších obdobiach prikúrite elektrinou alebo plynom, potom budú úspory pri prevádzke naozaj citeľné.

Ešte predtým, ako si zvolíte systém vykurovania, by ste však mali vedieť, že je váš dom výborne tepelne izolovaný a že tak žiadané teplo vám voľne neuniká cez staré dvere, okná, neobložené múry či zlú izoláciu základov.


Verejné vyjadrenia bývalej ministerky spravodlivosti a verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na tému právoplatného odsúdenia Andreja Kisku prekvapili jej neznalosťou základov práva. Viac v článku.
Prejsť na článok