Predstavte si, že ste naivný pionier v polovici 80. rokov a spýtate sa vtedajšieho komunistického prezidenta Gustáva Husáka: „Prečo máme hranice obohnané ostnatým drôtom?“ Asi by vám Husák odpovedal: „Aby nás ostnatý drôt chránil pred zlými imperialistami, ktorí by sa k nám chceli dostať.“
Vlastne ani nemôžeme s istotou povedať, či tomu niektorí vtedajší predstavitelia komunistického režimu sami verili, alebo neverili a len rozprávali rozprávky pre verejnosť. Faktom je, že skutočnosť bola presne opačná. Ostnatý drôt mal zabrániť odlivu Čechov a Slovákov za hranice.
Tak presne také déjà vu môžete mať, ak si budete čítať tlačovú správu Európskej centrálnej banky (ECB) týkajúcu sa prípravnej fázy takzvaného digitálneho eura, ktorá má trvať do novembra 2025. ECB ďalej v tlačovej správe spomína, že digitálne euro by prioritizovalo súkromie a ochranu dát jeho používateľov, a prirovnáva úroveň súkromia k transakciám v hotovosti. Európska centrálna banka spolu s centrálnymi bankami štátov, ktoré používajú euro, by podľa vyjadrení v tlačovej správe nemali prístup k osobným údajom a nemohli by trasovať údaje o platbách k jednotlivcom.