Prihlásiť sa

Keď biskupi nechceli byť excelencie. Synoda pripomenula účastníkom Pakt z katakomb

pápež František Pápež František vedie modlitbu za migrantov a utečencov, ktorá je súčasťou 16. Valného zhromaždenia Biskupskej synody. Foto: TASR/AP

Názov „Pakt z katakomb“ môže evokovať príchuť tajomného sprisahania v štýle románov danbrownovského typu. V skutočnosti ide o iniciatívu štyridsiatky katolíckych biskupov krátko pred koncom Druhého vatikánskeho koncilu, ktorí sa 16. novembra 1965 stretli v Domitilliných katakombách v Ríme a po slávení eucharistie podpísali krátky dokument. Jeho zameranie mal vyjadriť aj výber miesta.

Kým „na poschodí“ sa chcela cirkev na ekumenickom koncile otvoriť svetu, podzemie katakomb navodzovalo atmosféru blízkosti ku koreňom kresťanskej viery. Práve tu sa totiž schádzali raní kresťania ohrozovaní prenasledovaním, aby sa posilňovali vo viere. Pakt, ktorý tu biskupi podpísali, obsahoval trinásť bodov smerujúcich k chudobe a jednoduchosti:


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami