Novým riaditeľom Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) sa stal Branislav Zurian. Vo štvrtok ho vymenovala vláda. Funkcie sa ujme v piatok 3. novembra. Do funkcie ho navrhol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, podľa ktorého ako niekdajší riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podmienky na vymenovanie spĺňa. Dočasne poverený šéf inšpekcie Peter Juhás by sa mal po vymenovaní nového riaditeľa vrátiť na svoju pôvodnú pozíciu.
Vymenovaniu Zuriana predchádzalo jeho vypočutie pred parlamentným brannobezpečnostným výborom. Zurian na ňom uviedol, že chce po menovaní do funkcie priniesť inšpekcii zákonnosť, dôveryhodnosť, odbornosť a nezávislosť. „Úlohou ÚIS nie je len postihovať a trestať policajtov. Chcem, aby tento útvar išiel k policajtom otvorenou formou, aby sa slušní policajti tohto útvaru nemuseli báť, nebol strašiakom. Hlavne chcem, aby tento útvar vnímali ako zákonný, odborný, profesionálny a spravodlivý,“ vyhlásil.
Dodal, že inšpekcie by sa mali báť policajti, ktorí sa spreneverili svojmu poslaniu, a tí, ktorí kazia dobré meno svojim inštitúciám.
Pozície na útvare plánuje obsadzovať odborníkmi. Nezávislosť je podľa neho postavená na ľuďoch. Príslušníci ÚIS musia podľa neho pociťovať istotu, že nech rozhodnú akokoľvek na základe dôkazov a zákona, nebudú za svoje rozhodnutie perzekvovaní.
Previerku ešte nemá
Zurian takisto informoval, že vynaloží úsilie na ukončenie vojny v polícii. „Prvé, čo spravím, zriadim nový vyšetrovací tím a pokúsim sa ukončiť vojnu v polícii,“ uviedol. Zdôraznil, že sa v rámci vymenovania vládou zamedzí únikom z vyšetrovacích spisov. Sám Zurian je pritom považovaný za jedného z hlavných aktérov zmienenej vojny v bezpečnostných zložkách.
Avizoval tiež, že v prípade svojho vymenovania do funkcie plánuje urobiť v inštitúcii personálny audit. „Koľko ľudí je, koľko funkcii je obsadených. Budem sa snažiť obsadiť tie najlepšie pozície kvalitnými odborníkmi,“ povedal Zurian. Doplnil, že sa bude snažiť o to, aby inšpekcia pre policajtov nebola „strašiakom“. „Ale aby bola braná ako jeden profesionálny zákonný útvar,“ doplnil.
Kandidát na jeden z najprestížnejších postov na rezorte pred členmi výboru priznal, že momentálne nemá platnú bezpečnostnú previerku. „Zatiaľ nemám previerku, plánujem o ňu požiadať,“ skonštatoval.
Svoje súkromie komentovať nechcel
Na pretras prišiel aj jeho údajný vzťah s terajšou ministerskou hospodárstva Denisou Sakovou. Bulvár Plus 7 dní v minulosti písal o ich spoločnej lyžovačke či dovolenke. „S pani ministerkou si tykám, k súkromnému životu sa ale vyjadrovať nebudem,“ dodal.
Ozrejmil, že sa pozná okrem Sakovej aj s exministrom vnútra Romanom Mikulcom a jeho nástupcom Eštokom. „Nezávislosť nespočíva vo formálnych záležitostiach, ale v osobách. Nevnímam prepojenie úradu a politiky, to začalo až v poslednom období, keď sa začali príslušníci NAKA vyviňovať,“ doplnil v súvislosti s otázkou na možné prepojenie ÚIS a politiky.
Policajného exšéfa vraj zavraždili
Azda najväčšiu mediálnu pozornosť upútalo to, že Zurian trvá na svojom predchádzajúcom tvrdení, že bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského zavraždili. Bude si to vraj myslieť dovtedy, pokiaľ sa prípad nevyšetrí.
Pripomeňme, že vyšetrovanie sa už skončilo koncom minulého roka a okrem ÚIS vylúčila cudzie zavinenie v súvislosti so smrťou Lučanského aj Krajská prokuratúra v Prešove. Vyšetrovateľ inšpekčnej služby a prokurátor nezistili ani žiadne skutočnosti, ktoré by oprávňovali vyvodiť trestnú zodpovednosť voči príslušníkom ústavu na výkon väzby a trestu. Prípad neskôr opäť otvorili.
Trestné stíhania
Zurian bol predmetom dvoch trestných stíhaní. Podľa jeho názoru išlo v prvom prípade o zneužitie právomoci vereného činiteľa v súbehu s vyzradením utajenej skutočnosti. „Toto dozorový prokurátor vyhodnotil ako nezákonné a predčasné,“ povedal Zurian s tým, že obvinenie bolo založené len na výpovedi jedného človeka Borisa Beňu, ktorý bol námestníkom riaditeľa Slovenskej informačnej služby.
„Druhýkrát mi vzniesli obvinenie po vyše roku a do samotného konania dopočuli jedného svedka,“ zdôraznil Zurian. Dodal, že dozorový prokurátor opätovne toto obvinenie zrušil.
Nórom sa sťažoval na nezákonný postup
Zurian na štvrtkovom pojednávaní uviedol, že v čase, keď čelil trestnému stíhaniu, žil istý čas v Bielorusku. „Mal som tam prenajatý byt, tam som pôsobil,“ povedal Zurian s tým, že predtým sa zdržiaval v Nórsku.
V Škandinávii podľa vlastných slov vysvetľoval okolnosti svojho trestného stíhania. „Povedali mi, že kvôli jednému človeku si vzťahy medzinárodné neporušíme,“ povedal Zurian. Následne podľa vlastných slov odišiel z Nórska do Bieloruska. Tam ho aj vypočúvali miestne orgány. „Povedal som, aká nezákonnosť sa deje na Slovensku,“ uviedol Zurian.
Nahradiť má Juhása
Pripomeňme, že ÚIS je osobitnou súčasťou Policajného zboru na odhaľovanie, vyšetrovanie a skrátené vyšetrovanie trestných činov príslušníkov Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Finančnej správy. Spadá pod Ministerstvo vnútra SR.
Zurian má na poste vystriedať Petra Juhása, ktorý má status chráneného oznamovateľa rovnako ako takzvaní vyšetrovatelia čurillovci, ktorí sa sporia so šéfom rezortu o tom, že ich podľa nich protizákonným spôsobom postavil mimo službu. Juhás sa má vrátiť na svoju pôvodnú pozíciu.
Šutaj Eštok po vypočutí deklaroval, že za tohto kandidáta preberá plnú politickú zodpovednosť. Potvrdil, že návrh na jeho vymenovanie predloží vláde už vo štvrtok. „Verím, že výkon svojej funkcie bude zvládať vždy v zmysle zákona a doba politickej pomsty tu už na Slovensku skončila,“ vyhlásil minister.
Opozícia o ňom nechce ani počuť
Opozičné strany sú voči Zurianovi ako šéfovi ÚIS skeptické. Hnutie Slovensko ho nepovažuje za vhodného kandidáta a tvrdí, že stál na čele NAKA v čase, keď bola polícia zneužívaná na politické ciele mafie. „Po nástupe novej vlády a rozviazaní rúk polície v roku 2020 bol Zurian vyšetrovaný z trestnej činnosti a zadok mu zachránil kontroverzný paragraf 363 od ešte kontroverznejšieho generálneho prokurátora Žilinku,“ poznamenalo hnutie.
Vhodným adeptom nie je ani podľa KDH. Uviedla to predsedníčka poslaneckého klubu hnutia Martina Holečková. „Vzhľadom na medializované kontakty pána Zuriana s obvinenými osobami nepovažujeme jeho návrh na šéfa inšpekcie za vhodný,“ povedala Holečková.
„Nevyšetrené podozrenia voči jeho osobe vzbudzujú otázniky. Nedá sa vylúčiť, či nebude v konflikte záujmov, keďže ho inšpekcia už vyšetrovala a tieto vyšetrovania boli zastavené generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Preto jeho zvolenie nepodporíme,“ skonštatoval zas za SaS poslanec Juraj Krúpa.
(sita/tasr/tod)