Najväčšie americké firmy prijali len šesť percent bielych, tvrdí Bloomberg

Americkí príslušníci etnických menšín s netypicky svetlou pleťou, niekedy deti zo zmiešaných manželstiev v minulosti životom občas „prechádzali ako bieli“ (hovorí sa tomu „passing as white“). Prezentovali sa skrátka ako belosi, pretože by im pôvodná etnicita prinášala sociálne komplikácie, niekedy závažné. Išlo najmä o príbehy z čias otroctva alebo prvej polovice minulého storočia.

Ilustračná foto. Zdroj: freepik.com Ilustračná foto. Zdroj: freepik.com

V Amerike dneška sa javí ako výhodnejšia stratégia presne opačná. Ale prečo by sa mali belosi vydávať za černochov (Aziatov, Indiánov, Hispáncov)? Napríklad preto, aby získali prácu. Podľa analýzy spracovanej spoločnosťou Bloomberg najalo v rokoch 2020 až 2021 osemdesiatosem najväčších, verejne obchodovaných amerických spoločností, na tristodvadsaťtisíc novootvorených pozícií iba šesť percent bielych zamestnancov. Deväťdesiatštyri percent čerstvých regrútov sú teda príslušníci rôznych etnických menšín.

Keby to bolo obrátene – keby najväčšie americké spoločnosti najali len šesť percent černochov a deväťdesiatštyri percent miest by obsadili belochmi, okamžite by ich médiá rozdupali ako rasistov. Aj s prihliadnutím na to, že belosi tvoria v USA šesťdesiat percent obyvateľstva, takže by také extrémne vychýlenie v ich prospech dávalo čisto aritmeticky väčší zmysel. Aktuálne dáta však väčšie haló nevyvolali; dajú sa predsa komunikovať pozitívne. Tak, že korporátna Amerika splnila, čo svätosväto prisľúbila po smrti Georgea Floyda: že zamestná viac príslušníkov etnických menšín a „vyrovná rasovú nerovnováhu na pracoviskách“. Vzala to skutočne dôkladne.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.