Prihlásiť sa

Ako vyzeral masaker Židov 7. októbra a prečo Izrael prichádza o podporu svetovej verejnosti

Utok-Hamasu Militanti Hamasu sa snažia dostať do kibutzu Be'eri

Izraelské veľvyslanectvo premietalo slovenským novinárom zábery z októbrového útoku hnutia Hamas v Izraeli. Redaktor Štandardu bol pri tom a opisuje videá, ktoré videl.

Raz vidieť je lepšie, ako stokrát počuť. Lenže čo ak sú zábery, na ktoré sa vzťahujú iné kritériá? Izrael od 7. októbra, keď došlo ku krutému masakru na civilných obyvateľov na jeho území, hovorí o nevídanej hrôze, ktorú porovnáva s holokaustom, ale neukazuje ju.

Jeden z týchto prípadov vyvolal zvláštnu pozornosť – išlo o odrezanie hlavičiek malých bábätiek. Správu priniesol Jewish Chronicle, písali sme o nej, aby ju následne spochybnila redaktorka CNN Sara Sidner. Aj o tom sme písali. Aj tento prípad ukazuje, že vidieť znamená viac ako počuť, a keďže k vojne patrí propaganda, poslaním média je rozlišovať a usilovať o hľadanie pravdy.

Privítali sme preto, keď veľvyslanectvo štátu Izrael pozvalo 9 vybraných slovenských novinárov na neverejné premietanie záberov z teroristického útoku hnutia Hamas. Štandard bol medzi pozvanými a mali sme možnosť vidieť záznam, ktorý pár dní pred nami premietali v Izraeli medzinárodnej skupine novinárov.

Štyridsaťdva minútový záznam

Pred začiatkom sme boli informovaní, že zábery nie sú určené pre verejnosť kvôli zachovaniu dôstojnosti obetí a ich rodín. Nemohli sme si nič nahrávať, z rovnakého dôvodu sme sa zaviazali nezverejňovať presný transkript záznamu. Do miestnosti sme si nesmeli priniesť žiadne elektronické zariadenie, mali sme k dispozícii iba pero a papier. Veľvyslanectvo nám poskytlo preklad z arabčiny a hebrejčiny. Veľvyslanec Levon neskôr povedal, že tento záznam sa premietal v Poľsku, Francúzsku, Belgicku a niektorých ďalších krajinách Európy. Jednotlivé videá nám boli premietané bez rozmazania, ktoré musí byť prítomné v médiách a na sociálnych sieťach.

Skoro trištvrtehodinový záznam bol verifikovaný Izraelskými ozbrojenými silami (IDF) a zámer ich premietania pre slovenských novinárov má byť ukázanie pravdy v kontraste k propagande hnutia Hamas, povedal Levon. Záznam bol vytvorený z telových kamier bojovníkov Hamasu, bezpečnostných kamier, kamier na palubných doskách aut aj záberov z mobilov. Záznam zobrazoval 138 osôb, ktoré boli zavraždené.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami