Prihlásiť sa

Indi Gregoryová je mŕtva. Aj toto dieťa britské súdy nariadili odpojiť od prístrojov proti vôli jej rodičov

Indi Gregory Indi Gregory. Foto: Facebook.com

V britskom Nottinghame v sobotu odpojili od prístrojov len osemmesačné vážne choré dieťa. A to aj napriek tomu, že jej rodičia boli proti a dievčatko malo možnosť podstúpiť ďalšiu liečbu v Ríme.

Vážne chorá, len osemmesačná Indi Gregoryová zomrela v hospici v náručí svojej matky dnes, v pondelok 13. novembra o 1:45 v noci. Podľa agentúry CNA ju od prístrojov začali odpájať v sobotu, 11. novembra extubáciou dýchacej trubice a presunom do hospicu, kde boli odpojené zvyšné život podporujúce prístroje.

Vo vyhlásení, ktoré zverejnila organizácia Christian Concern rodičia malej Indi uviedli, že „sú nahnevaní, majú zlomené srdce a hanbia sa. NHS [Národná zdravotná služba, pozn. red.] a súdy jej nielenže vzali šancu na dlhší život, ale vzali Indi aj dôstojnosť zomrieť v rodinnom dome, kam patrila.“

Nevyliečiteľne chorá

Malá Indi Gregoryová sa narodila vo februári tohto roka so zriedkavým degeneratívnym mitochondriálnym ochorením, ktorá spôsobovalo, že jej bunky neprodukovali dostatočné množstvo energie. Indi bola preto odkázaná na život udržiavajúcu liečbu na ventilácii v nemocnici Queen’s Medical Centre v anglickom Nottinghame.

Keďže jej chorobu anglickí lekári posúdili ako nevyliečiteľnú, pred časom požiadali súd o odpojenie dieťaťa od prístrojov. Súd túto žiadosť schválil, pričom zamietol aj viaceré pokusy jej rodičov o zvrátenie tohto rozhodnutia.

Len minulý týždeň sa tak udialo dvakrát. V utorok, 7. novembra, kedy sudca Robert Peel z britského Najvyššieho súdu rozhodol, že v najlepšom záujme dieťaťa bude, ak ho vo štvrtok, 9. novembra o 14:00 miestneho času odpoja od prístrojov. Pár minút predtým sa obhajcom rodiny podarilo obnoviť konanie, no v piatok odvolací súd vyniesol rovnaké stanovisko. Dievčatko musí byť odpojené od prístrojov „okamžite“, písalo sa v rozhodnutí trojice sudcov Najvyššieho súdu.  

Sudca Peel v súdnom príkaze zo štvrtka mimo iného uviedol aj to, že odpojenie od prístrojov sa musí uskutočniť v nemocnici, alebo v hospici a nie doma. Sudca tým odmietol aj žiadosť rodičov o to, aby sa mohli s dieťaťom rozlúčiť v domácom prostredí. Viaceré médiá pritom upozornili na fakt, že takéto rozhodnutie je okrem iného aj v rozpore s „Plánom súcitnej starostlivosti“, ktorý vypracovala nemocnica v Nottinghame, kde bolo dievčatko hospitalizované.

Pomoc ponúklo Taliansko

Na celom prípade je zarážajúca aj skutočnosť, že Britské súdy nariadili odpojenie od prístrojov aj napriek tomu, že malá Indi mala možnosť podstúpiť ďalšiu liečbu v Ríme. Kvôli jej prípadu dokonca v pondelok mimoriadne zasadala talianska vláda, aby jej udelila občianstvo. Tento krok jej umožnil prístup k zdravotníckej starostlivosti v Taliansku a prevoz do vatikánskej nemocnice Bambino Gesù.

„Hovorí sa, že pre malú Indi nie je veľká nádej, ale až do konca budem robiť všetko, čo je v mojich silách, aby som bránila jej život a právo jej mamy a otca urobiť pre ňu všetko, čo je v našich silách,“ napísala na sociálnu sieť talianska premiérka Giorgia Meloniová po udelení občianstva.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami