Prihlásiť sa

Koaličné strany súhlasia s presunom rodičovského bonusu do 13. dôchodkov, tvrdí Erik Tomáš

Štvrtá schôdza vlády SR Erik Tomáš: Foto: Martin Baumann/TASR

Zrušenie rodičovského dôchodku nie je v Programovom vyhlásení vlády. Minister Erik Tomáš tvrdí, že koaliční partneri s presunom finančných zdrojov z rodičovského bonusu na 13. dôchodky, súhlasia. Koalícia na zrušenie tohto nedávno zavedeného inštitútu nemá v parlamente dostatok hlasov, a preto zrejme bude hľadať podporu medzi opozičnými poslancami.

Jednou z priorít nového ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša, ktorú začal komunikovať ešte pred prijatím Programového vyhlásenia vlády, bolo zavedenie 13. dôchodkov. Takýto krok si však vyžiada nové náklady štátu presahujúce 700 miliónov eur.

Oponenti kritizovali najmä to, že plnohodnotný 13. dôchodok nedostanú seniori už tento rok. Podľa Tomášovho názoru najmä preto, lebo sa už blíži koniec roka a predchádzajúci kabinet do návrhu rozpočtu potrebné prostriedky na dôchodky nezahrnul.

Minister v pondelok oznámil, že dôchodcom tento rok mimoriadne vyplatia aspoň po 150 eur, čo predstavuje zhruba štvrtinu budúcoročného 13. dôchodku. Ten by mal byť vo výške 606 eur. Zdôvodnil to tak, že nový kabinet bude tento rok pri moci len zhruba štvrtinu roka.

Tomáš sa netajil ani tým, že financie na vyplatenie 13. dôchodkov chce získať aj úsporou na vyplácaní nedávno zavedeného rodičovského bonusu. Na základe neho prispievajú deti rodičom-seniorom, pričom maximálna mesačná suma od jedného dieťaťa mierne prevyšuje dvadsať eur. Po novom chce minister práce nechať vyplácať tento bonus pre rodičov z asignácie 2 percent z dane. Výsledkom bude, že sa ročná suma z tohto zdroja vyplatená rodičom výrazne zníži. Minister argumentuje, že ju má nahradiť práve 13. dôchodok.

Ak by chcela súčasná vláda inštitút rodičovského dôchodku zrušiť, má problém. Predchádzajúca štvorkoalícia ho totiž prijala ako ústavný zákon a súčasná Ficova vláda nemá dostatok hlasov na prelomenie hranice 90 hlasov. Iba ak by si na to našla partnera z opozície.

Aj preto zrejme nie je v programovom vyhlásení, ktoré vláda schválila v pondelok, ani slovo o zrušení rodičovského dôchodku.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami