Pochod bratislavských študentov 16. novembra v roku 1989 dlhodobo zatieňujú pražské udalosti, ktoré sa odohrali o deň neskôr. Stretnutie na Hodžovom námestí bolo samostatným vyjadrením postoja mladých Slovákov, najmä z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, a nebolo koordinované s postupom českých študentov vysokých škôl. Išlo pritom o prvé vyjadrenie nespokojnosti verejnosti v novembrových udalostiach.
Koncom osemdesiatych rokov bola situácia v Československu oproti ostatným európskym krajinám východného bloku nehybná. V Sovietskom zväze hovoril Gorbačov o perestrojke a glasnosti (prestavbe a otvorenosti), v Maďarsku povolili vznik nových politických strán, v júni roku 1989 sa v Poľsku konali voľby, kde bolo prvýkrát zastúpené opozičné hnutie Solidárnosť. Sovietski komunisti už nezareagovali ako v roku 1968 a situáciu nechávali v rukách Komunistickej strany Česko-Slovenska.
Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.
alebo
Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného
Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami