Prihlásiť sa

Ficove slová o škandalóznych dôsledkoch očkovania experimentálnymi vakcínami si všimli aj za hranicami

Snem strany Smer-SD Robert Fico: Foto: Jaroslav Novák/TASR

Niektoré pasáže z tohtotýždňového vystúpenia Roberta Fica na slávnostnom straníckom sneme v Bratislave zaznamenali aj v zahraničí. Napríklad český denník Echo 24 zaujala časť, v ktorej sa predseda Smeru venoval obdobiu covidu.

„Pokiaľ mal niekto iný názor na očkovanie, bol nebezpečný pre spoločnosť,“ vyhlásil o dobe covidu Robert Fico. Médiá písali, že „každý neočkovaný by mal kvíliť bolesťou ako prasa“, pripomenul šéf Smeru s dôvetkom, že proti tým, ktorí sa odmietali očkovať, mala byť podľa médií použitá aj sila. „A dnes sa ukazuje, že náš slobodný pohľad na očkovanie a na opatrenia (vtedajšej) vlády hrubo porušujúce ľudské práva, bol správny a opodstatnený,“ uviedol.

Fico v tejto súvislosti povedal, že jedna štúdia za druhou potvrdzujú škandalózne dôsledky masívneho očkovania nevyskúšanými experimentálnymi vakcínami. Potvrdil, že ako predseda vlády podporí úsilie niektorých politikov vládnej koalície politicky vyhodnotiť, čo tu vtedajšia slovenská vláda v rokoch 2020 až 2021 vyvádzala. Pripomenul aj to, že na Slovensku sa čoraz otvorenejšie hovorí o 20-tisícoch obetí nezvládnutého riadenia krajiny a o nezmyselných rozhodnutiach vlády počas pandémie. Súčasne dodal, že sa pozrie sa aj na finančnú stránku plošných a často nezmyselných nákupov zdravotníckych pomôcok a vakcín.

Vládny Smer podľa Fica nebude podporovať posilnenie právomocí Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na úkor suverénnych štátov ohľadom riadenia boja proti pandémiám. „Takýto nezmysel mohli vymyslieť len nenažrané farmaceutické firmy, ktoré začali vnímať odpor niektorých vlád pri povinnej vakcinácii,“ zdôraznil šéf Smeru. Pripomenul, že podľa slovenskej ústavy takéto prenesenie právomocí vyžaduje súhlas slovenského parlamentu a je presvedčený, že suverénne politické strany taký súhlas nedajú. Strana Smer podľa neho určite nie.

Vojnoví štváči a aktivisti

V súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine prezentoval, že dnes je to zamrznutý vojenský konflikt bez vojenského riešenia. „Politika silou presadzovaného jediného správneho názoru je tu asi najvypuklejšia. Kto sa odkloní od povinnej rétoriky, ktorá sa šíri svetom, sa okamžite označuje za ruského trójskeho koňa. Kto je za mier, je vojnový štváč a ruský agent. Kto je za nezmyselné zabíjanie, je vojnový aktivista,“ komentoval.

Podľa neho, ak malo Rusko v tomto roku väčšie územné zisky ako Ukrajina, ak je výsledkom sankcií USA a Únie rast ruskej ekonomiky a pokles tej európskej, asi nie je všetko v poriadku. „Ak otvorenie poviete, že stratégiu treba zmeniť, že treba radšej roky rokovať o mieri, (…) tak ste automaticky označovaný za agenta Kremľa. Ak otvorene poviete, že veľká časť finančnej a vojenskej pomoci končí v rozsiahlej korupčnej činnosti na Ukrajine, tak vás označia za politicky nekorektného, aj keď máte pravdu,“ vyhlásil Fico.

Šéf Smeru požiadal spolustraníkov, aby zotrvali vo svojich suverénnych postojoch k vojenským konfliktom. Či už na Ukrajine alebo v Gaze. Aj preto chcú v najbližšom období predstaviť koncept slovenskej suverénnej zahraničnej politiky.

Voliči podľa Fica ukázali vyspelosť

Robert Fico na sneme pripomenul aj viacero ďalších tém, z ktorých väčšinu komunikoval už v predvolebnej kampani.

Poznamenal, že rozumie, že členovia strany Smer cítia ťarchu zodpovednosti, lebo nevstupujú do jednoduchej doby. Zdôraznil, že strana za 24 rokov svojej existencie vyhrala pätoro parlamentných volieb, a zostavila tri vlády, z ktorých ani jedna neskončila predčasne, pričom momentálne čakajú na vyslovenie dôvery Národnou radou SR pre štvrtú vládu, ktorú zostavovali.

Fico pripomenul, že po voľbách v roku 2020 bol Smer oponentmi odpisovaný, a to i z dôvodu, že sociálna demokracia sa rozdelila na dve časti. Tie sa podľa neho však opäť prirodzene stretli (Smer a Hlas v jednej koalícii). Poznamenal aj, že ich teší účasť Slovenskej národnej strany v parlamente. Voliči podľa neho vo voľbách preukázali vyspelosť.

Základným politickým cieľom Smeru je úspešné vládnutie zakončené v roku 2027 opätovným víťazstvom v parlamentných voľbách.

Stabilizovať rozvrátené verejné financie rozumne a udržateľne

V prejave pomenoval, na čo by sa mala vláda sústrediť v nasledujúcich mesiacoch. „Úspešné vládnutie nevnímam ako súhrn čísel, ukazovateľov či grafov. (…) Úspešní budeme v roku 2027 len vtedy, ak ľudia skonštatujú, že sa majú lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žijú,“ vyhlásil s odkazom na heslo z programového vyhlásenia vlády.

V rámci vlády zdôraznil Fico potrebu politickej stability a snahy minimalizovať vnútrokoaličné konflikty. Apeloval tiež na prijatie rýchlych politických rozhodnutí so zámerom ukázať záujem „stabilizovať rozvrátené verejné financie rozumným a udržateľným tempom“. Zároveň sa má vytvoriť dostatočná finančná rezerva na kompenzáciu vysokých cien energií najmä pre domácnosti. Chce tiež znížiť dosahy vysokých úrokových sadzieb pri hypotekárnych úveroch a po refixáciách v priebehu roka 2023, pričom v roku 2024 avizuje pri hypotékach priamu pomoc.

Potvrdil tiež cieľ vytvoriť finančné podmienky na vyplatenie plného 13. dôchodku. Zdôraznil aj potrebu mať k dispozícii všetky regulačné nástroje a zdroje na prípadné zásahy pri významných výkyvoch cien potravín.

Vláda by podľa Fica mala prijať aj okamžité rozhodnutie, ako presunúť čo najväčší objem financií z eurofondov na kraje, mestá a obce a maximálne zjednodušiť administratívnu náročnosť pri ich čerpaní. Apeloval tiež na schválenie zmien v legislatíve upravujúcej povoľovacie konania a podmienky verejného obstarávania „v rekordne krátkom čase“.

Obnovenie sociálneho dialógu

Dohodnúť sa podľa predsedu vlády treba aj na lepšej ponuke vzdelávacieho systému pre potreby praxe tak, aby zmeny začali platiť začiatkom školského roku 2024/2025. Apeloval aj na to, aby sa na vysoké školy dostávali len naozaj kvalitní študenti zo stredných škôl.

Potvrdil tiež, že vláda začala rokovať o nových zahraničných investíciách. „Máme niečo na stole, projekty momentálne prehodnocujeme. Vždy je to otázka intenzity štátnej pomoci,“ poznamenal. Rovnako považuje za povinnosť podporiť každú slovenskú firmu, ktorá chce pôsobiť na zahraničných trhoch.

V priebehu dvoch-troch mesiacov treba podľa Fica prísť s mechanizmom a legislatívou na skrátenie obdobia, v ktorom môžu legálni migranti s kvalifikáciou potrebnou pre slovenské podniky získať všetky potrebné povolenia. Prioritou však bude vtiahnuť na trh práce nezamestnaných slovenských občanov.

Navrhované opatrenia označil za minimum, čo musí vláda urobiť. Zdôraznil, že všetky opatrenia musia byť prijímané v širokom sociálnom dialógu. Potvrdil tiež, že v decembri sa uskutoční výjazdové rokovanie vlády v Trenčíne a koncom januára v Prešovskom kraji.

Jednotkou v eurovoľbách bude Beňová, kandiduje aj Blaha

V priebehu roka 2024 musí podľa Fica Smer vyriešiť vzťah k strane európskych socialistov. Za jednotku kandidačnej listiny do eurovolieb navrhne Fico Moniku Beňovú. Potvrdil, že záujem o voľby prejavil aj podpredseda strany Ľuboš Blaha. „Ľuboš, Európsky parlament sa na teba určite teší, keď tam pôjdeš,“ prihovoril sa mu stranícky šéf. K prezidentským voľbám sa zatiaľ bližšie nevyjadril.

„Plaziť po zemi sa nebude nikto a už vôbec nemienime ustupovať zo svojich principiálnych suverénnych postojov v zásadných témach. Veľa nám napovie moja návšteva ako predsedu vlády v Berlíne, ktorá by mala nasledovať po tradičnej ceste do Prahy,“ povedal Fico k téme vzťahu k európskym socialistom, ktorí v októbri pozastavili strane členstvo.

V súvislosti s prezidentskými voľbami na Slovensku skonštatoval premiér „rôzne úvahy“ aj v radoch koaličných partnerov. „Tieto úvahy v prípade realizácie zásadne zmenia slovenskú politickú mapu,“ načrtol.

Fico vyzval na to, aby strana zotrvala v koncepte slovenskej sociálnej demokracie. Formálne by chcel tomu prispôsobiť aj názov strany. Spolustraníkov upozornil, že treba rátať aj s tým, že príde k významnej generačnej výmene v Smere. „Som rád, že prvé známky sa uplatnili už v týchto voľbách,“ podotkol. Zdôraznil, že musí prísť generácia, ktorá bude hodnotovo pripravená. Vyzdvihol tiež význam straníckych štruktúr. Potvrdil zámer pripomínať si významné sviatky, výročia či osobnosti.

Predseda strany skonštatoval, že Smer vyhral voľby za mimoriadne náročných podmienok a okolností. „Sme tu s výsledkom, ktorý ak zrátame spolu s Hlasom, tak je to opäť vysoko nad 30 percent. Tam je niekde potenciál ľavice, niekde medzi 30 až 40 percentami,“ komentoval.

V prejave sa postavil sa aj za rozhodnutia ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas).

Hovoril aj o potrebe zmeny Trestného zákona a trestného poriadku, o potrebe zmeny na Úrade špeciálnej prokuratúry. Okrem iného sa vyslovil aj za urýchlenú zmenu zákona o oznamovateľoch protispoločenskej činnosti, ktorý aktuálne chráni napríklad vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. K čurrilovcom a ich ochrane povedal, že ide o „zúfalé pokusy, ktoré treba zlikvidovať príslušnou legislatívou“.

Nové podmienky spolužitia médií s vládou

Zároveň vyhlásil, že štát musia riadiť orgány verejnej moci, nie médiá a mimovládne organizácie.

Fico v mene strany Smer a za Úrad vlády SR, uviedol, že si tam nastavia nové podmienky spolužitia médií s vládou. „Ak si myslia, že budú otvorene klamať, vyzývať na nepriateľstvo proti politickým stranám novej vládnej koalície a zatajovať informácie o práci novej vlády, a že my sa na nich budeme len tak mlčky pozerať, sú na veľkom omyle,“ deklaroval.

Smer na svoj stranícky snem nepustil Denník N, denník Sme, Aktuality.sk a televíziu Markízu, ktoré predtým nazval nepriateľskými. Od minulého týždňa nie sú žiadanými hosťami hosťami ani na Úrade vlády SR.

(im. tasr, sita)