Prihlásiť sa

Danko a Taraba hovoria, že nesúhlasia so zrušením rodičovského dôchodku

Vo¾by2023: Mimoparlamentná SNS ide do volieb spoloène so stranou Život Foto: Pavel Neubauer/TASR

Moja mama by mi odtrhla hlavu, keby sme to schválili, povedal pre Štandard k téme zrušenia rodičovského dôchodku predseda SNS Andrej Danko. O téme sa má hovoriť na najbližšej koaličnej rade.

Parlament bude v utorok rokovať o programovom vyhlásení vlády a podľa všetkého vysloví vláde dôveru. Na programe je však ešte schválenie vyplatenia 150 eur pre dôchodcov, čím má byť aspoň čiastočne splnený prísľub na vyplácanie 13. dôchodku už tento rok.

Vznikla obava, že okrem schválenia 150 eur pre každého dôchodcu by mohol byť poslaneckým pozmeňovacím návrhom v utorok zrušený aj rodičovský dôchodok, s ktorého peniazmi sa počíta na pokrytie zavedenia riadneho 13. dôchodku od ďalšieho roku. Ten by mal dosahovať 606 eur a v praxi by priniesol zvýšenie dôchodkov najmä pre seniorov s najvyššími dôchodkami.

Naopak, státisíce dôchodcov s pracujúcimi deťmi by na túto zmenu doplatili a budúci rok by mali nižší dôchodok, ako dostávajú tento rok. Najviac by na túto zmenu doplatili dôchodcovia s pracujúcimi deťmi, ktorí celý systém financujú, a ktorých mal práve rodičovský dôchodok prestať trestať, keďže najmä ženy mali pre výchovu detí nižšie dôchodky. Štandard na to upozornil sériou textov, ako prvý o tom písal Milan Krajniak, kritizoval to Vladimír Palko, priniesli sme aj prepočty Jozefa Mihála.

Keďže ide o masívnu zmenu, na ktorú doplatia stovky tisíc dôchodcov a keďže o zrušení rodičovského dôchodku sa nezmieňuje ani Programové vyhlásenie vlády, pýtali sme sa viacerých poslancov a politikov vládnej koalície, či možno zrušenie rodičovského dôchodku považovať za hotovú vec.

Predseda SNS Andrej Danko v pondelok pre denník Štandard poprel, že by SNS súhlasila s presunutím peňazí z rodičovského dôchodku na 13. dôchodok.

Na takúto možnosť reagoval pomerne expresívne: „Moja mama by mi odtrhla hlavu, ak to schválime“ povedal Danko. Ďalej sa vyjadril, že koalícia bude rokovať, kde ministerstvo práce bude hľadať finančné prostriedky na zaplatenie 13. dôchodku.

So zrušením rodičovského dôchodku nesúhlasí ani minister životného prostredia a podpredseda vlády Tomáš Taraba. 


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami