Investícia ako hrom pre Slovensko. Postaví sa gigafabrika na výrobu batérií do elektromobilov

BRATISLAVA – V Šuranoch vznikne gigafabrika na výrobu batérií. Vláda tento týždeň podpísala Memorandum o porozumení so spoločnosťou Gotion InoBat Batteries (GIB). Vzniknúť by malo približne 1 500 nových pracovných miest. Ako ďalej informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, nový závod na výrobu batérií do elektromobilov bude stáť na ploche 65 hektárov a jeho výrobná kapacita bude v prvej fáze 20 GWh, s budúcim potenciálom dosiahnuť kapacitu až 40 GWh. Začiatok výroby investor predpokladá v roku 2026. Výšku investície rezort hospodárstva nezverejnil.

ev-5704430_1280 Ilustračný záber. Foto: Pixabay

„Som veľmi rada, že jedna z prvých investícií, ktoré môžeme za môjho pôsobenia oznámiť, bude výstavba gigabaterkárne, ktorá je kľúčová pre budúcnosť automobilového priemyslu a elektromobility nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Včera sme urobili prvý zásadný krok, ktorým spoločne deklarujeme, že máme záujem o ďalšiu spoluprácu, že na tejto investícii budeme veľmi intenzívne pracovať,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková. Ako dodal predseda predstavenstva Gotion High-Tech Li Zhen, firma dúfa, že v budúcnosti bude Slovensko nielen svetovou jednotkou v produkcii áut na obyvateľa, ale aj v produkcii batérií na obyvateľa.

GIB je spoločným podnikom slovenského InoBat a čínskeho Gotion High-Tech. Gotion High-Tech je jedným z TOP 3 globálnych batériových konglomerátov a exkluzívnym dodávateľom pre Volkswagen mimo Číny. „GIB je jedinečným príkladom silného partnerstva medzi rýchlo sa rozvíjajúcim startupom so špičkovými skúsenosťami v rozvoji projektov a znalosťami slovenského kontextu a technologickým lídrom schopným poskytnúť plný rozsah technológie a výrobné kapacity na zvýšenie výroby. Spoločne sme schopní umiestniť Slovensko a Európu do stredu zelenej ekonomiky,“ zdôraznil CEO spoločnosti InoBat Marián Boček.

V baterkárni si nájde prácu približne 1 500 zamestnancov. Foto: Pixabay

Ako k oznámenej investícií v Šuranoch povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, Slovensko posúva správnym smerom v oblasti zelenej transformácie a vytvára predpoklady na zvládnutie zmeny, ktorú naše hospodárstvo čaká. „Na druhej strane do popredia stále vystupujú otázky o ekologickej stránke výroby či ďalšieho zhodnotenia a recyklácie použitých batérií. Nesmieme tiež opomenúť, že pri výrobe elektromobilov sa svet stále do veľkej miery spolieha na Čínu,“ upozornil. Analytik sa vyjadril aj k možnej výške investície. Pri obdobných projektoch v zahraniční sa pohybujú v stovkách miliónov až v niekoľkých miliardách eur.

„Na základe týchto oznámených investícií môžeme odhadovať investíciu vo výške 1,5 až 2 miliardy eur v prvej fáze, s potenciálom nárastu až na 4 až 5 miliárd po konečnom rozšírení. Kedy však baterkáreň dosiahne plnú plánovanú kapacitu, nateraz nevieme. Investícia tak môže dosiahnuť až približne 1,5 percenta HDP v prvej fáze s potenciálom kumulatívne až 4 percentá HDP,“ odhaduje Horňák. Otázna je zatiaľ aj výška štátnej pomoci. Napríklad v Maďarsku pri stavbe baterkárne v Debrecíne za miliardu eur poskytne vláda stimul 37,5 mil. eur. Súčasťou dohody však môže byť napríklad aj príprava ďalšej infraštruktúry.

(sita)